Megnézném az őseinket

Dr. Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója válaszolt kérdéseinkre.

13+1T. Németh László2025. 04. 28. hétfő2025. 04. 28.

Fotó: Németh András Péter, Forrás: Szabad Föld

Megnézném az őseinket Fotó: Németh András Péter Forrás: Szabad Föld

1. Hogyan érez szülőhelyével kapcsolatban?

– Az én útravalóm a kíváncsiság, az állhatatosság és a hazaszeretet volt. Vidéken felnőni szerintem jó dolog, óriási élmény és egészséges szemléletet szív magába az ember. Hiszem, hogy az otthonról hozott alapjaink indirekt módon, tudatunk alatt is mozgatnak és hajtanak céljaink elérésben.

2. Miért írt gyerekkönyvet?

– Gyermekeknek írni hatalmas felelősség. Szokatlan volt egyébként a kiadó felkérése, mert egzakt kutatásokkal foglalkozom, de a könyv lényege itt is az volt, hogy legyen végre egy olyan gyerekkönyv a közlekedésről, amellyel nem fordítás révén jelentetjük meg a sokadik albumot, hanem megismertetjük a magyar eredményekkel őket az egykori hazai autómárkáktól a hajógyártáson át a magyar fejlesztésű űrtechnikai eszközökig. A gyerekek reakciója ebben a tekintetben is mindig őszinte, szóval valóban izgalmas kihívás volt. A fő inspirációt­ természetesen a saját gyermekeim adták, akik a megjelenés előtt is a legnagyobb kritikusok voltak, vagyis valódi lektorként tekintettem rájuk. De egy gyerekkönyvet miért is ne gyerekek lektorálnának, hiszen nekik fog szólni.

3. Kíváncsiságból kivel cserélne életet egy napra?

– Történészként nehéz egy személyt megjelölni, de azt hiszem, olyan valakit választanék, akinek személye és léte meghatározta történelmünket. A haza nagyjai közül talán Széchenyi Istvánt választanám, akinek munkássága példaértékű a mai napig. Izgalmas lenne átélni akár csak egyetlen napját is. De a történelemben nagyon vonz a kisember perspektívája is, akár egy jobbágy vagy egy városi polgár élete. Izgalmas belegondolni, hogy vajon ők milyennek látták a világot.

4. Mivel lehet kikergetni a világból?

– Leginkább a lustaság és a kelletlenség zavar nagyon. De alapvetően megoldást kereső emberként, bosszankodás helyett mindig igyekszem feloldani a zavaró dolgokat a környezetemben.

5. Van kedvenc közlekedési eszköze?

– A fővárosi nosztalgiaközlekedést az akkori kollégáimmal nagyjából húsz esztendeje indítottuk el, ami a mai napig töretlen népszerűségnek örvend. Egy-egy régi villamos restaurálása és forgalomba állítása euforikus örömöt okozott mindannyiunk számára, ráadásul főváro­sunk egyfajta jelképeivé is váltak, a turisták is nagyon megszerették őket. Emellett, ha csak tehetem, kerékpározom, de nagy szerelmem a vitorlázás is.

6. Milyen mintákat hozott a szülői házból?

– Leginkább a vidékre jellemző értékeket: a becsületes munkát, tisztességet. Ezt kaptam otthon a szüleimtől és a nagyszüleimtől.

7. Ha egy álomutazást nyerne, mit választana úti célul?

– Éveken át hajóznék a Föld körül.

8. Melyik korban élne szívesen?

– Talán a századforduló éveiben szívesen élnék, hiszen akkortájt mind kulturális, mind gazdasági értelemben aranykorát élte a haza. Persze akkor is voltak problémák, de mégis létezett a Homo gentleman, sokat számított a becsület, a kölcsönös tisztelet, és rengeteg ember fáradozott Magyarország felvirágoztatásán. De sokszor úgy érzem, hogy minden nagy történelmi korszakban szeretnék egy pici időt eltölteni.

9. Van-e olyan értékes vagy értéktelen tárgy, ami fontos az ön számára?

– Könyvek. A legértékesebb tárgyak. No és persze egy muzeológusnak a műtárgyak.

10. Van-e kedvenc könyve vagy írója?

– Nagyon sok, de például John Lukacs munkássága és szemlélete nagyon meghatározó volt számomra. Furcsa lehet, de mindig a kezem ügyében van Széchenyi Hitel című munkája, gyakran csapom fel, szerintem érdemes sokat olvasni, máig fontos üzeneteket rejt. Aztán gazdaságtörténettel, az ország fejlődésével foglalkozó könyvek sokasága, ezekre mindig igyekszem időt szánni és megvenni a legújabb tudományos munkákat is.

11. Milyen jó tanácsot, tanulságot osztana meg velünk, amit a saját kárán tanult meg?

– Rendkívül hasznosak a megérzéseink, hiszen azok tapasztalataink és érzékszerveink üzenetei, mondhatnám, hogy ősi, evolúciós ösztönök. Mindazonáltal az első, rendszerint szélsőséges ítéletek nem ritkán tévesek.

12. Mi a kedvenc érdeklődési területe, hobbija?

– Őszintén mondhatom, hogy a munkám a hobbim is. Ennek minden előnyével és hátrányával természetesen.

13. Milyen zenét szeret?

– Egészen gyerekkorom óta a fő kedvenc Ákos. Mindenre van egy jó dala.

+1. Milyen képességet választana, ha egy szuperhős bőrébe bújhatna?

– Az időutazás képességével, azt hiszem, hogy tudnék mit kezdeni. Kedvemre ugorhatnék egyik történelmi időszakból a másikba, és megnézném azokat az őseinket, akik a barlangokra az első művészeti alkotásokat festették, vagy az első településeket, bejárnám az egész ókori Keletet, Asszíriát, Babilont, megnézném a spártaiak csatáit éppúgy, mint Catalaunumot, Mohácsot, a magyar keresztesek összecsapá­sait a Szentföldön, Isaszeget 1849-ben, utaznék egy felfedezésre induló vitorláson vagy éppen Kossuth mellett egy gőzhajón.

Névjegy

Dr. Zsigmond Gábor történész, kulturális turisztikai szakközgazdász, főigazgató-helyettesként a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum megújításának szakmai vezetője volt, 15 könyv és több mint 100 tanulmány, szakcikk szerzője. Számos nemzetközi múzeumszakmai szervezet elnökségének aktív tagja, nemzetközi konferenciák gyakori előadója. 2024 óta a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek