Ki tudom mondani a dolgokat

Virágh András Gábor ma a Szent István-bazilika orgonaművésze, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa.

13+1Jancsó Orsolya2025. 05. 12. hétfő2025. 05. 12.

Kép: Virágh András Gábor zeneszerző otthonában 20241209 Budapest fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld, Fotó: Németh András Péter

Ki tudom mondani a dolgokat
Virágh András Gábor zeneszerző otthonában 20241209 Budapest fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld
Fotó: Németh András Péter Forrás: Szabad Föld

1. Hogyan érez a szülőhelyével kapcsolatban?

– Budapesten születtem, aztán a gyerekkoromat Szombathely és a főváros között osztottam meg. Magyarországgal kapcsolatban szokás emlegetni a vízfejűséget, ami a zenei életben tényleg igaz, ezért örülök, hogy Budapesthez is kötődik ez az időszak. Itt rengeteg impulzust kaphattam, ami az életemet elindította.

2. Mit szeret önmagában?

– Nagyon tudok sokat dolgozni. A másik pedig, hogy ha valami nincs megoldva az életemben, az nagyon feszít, ezért nincsenek lezáratlan ügyeim.

3. Kíváncsiságból kivel cserélne életet egy napra?

– Johann Sebastian Bachhal, mert zeneszerző és orgonista is volt, és igencsak tudok azonosulni vele.

4. Mivel lehet kikergetni a világból?

– Ha valaki rágja a körmét. Ez azért érdekes, mert a zongorához rövid köröm kell, és ha az ember elfelejti levágni, akkor nincs más, mint hogy lerágja. Viszont ez sok esetben inkább pótcselekvés, és nagyon sokszor látom a diákjaim között, vagy ha felszállok a villamosra, hogy az ott ülő fiatal nem is tudja mit csinál, csak rágja a körmét.

5. Bántja-e valami, amit elszalasztott az életben?

– Szerencsére nem.

6. Mit szeret az ellenkező nemben?

– Nagyon sok mindent. Például több dologra tudnak egyszerre figyelni, több mindent csinálnak egyszerre. Egy párkapcsolat akkor jó, ha ki tudjuk egészíteni egymást.

7. Milyen korban élne szívesen?

– A jelenben. Szeretek most élni. A kultúra és a zene szempontjából lehet, hogy a XIX. század végét választanám a XX. század legelejéig, az I. világháborúig. Zeneileg a XX. század első fele rendkívül izgalmas, de a két világháborút túlélni nem lenne egyszerű, így inkább maradok a jelenben. Most jó körülmények között csinálhatom, amit szeretek, és jól érzem magam.

8. Milyen idézetet tenne a hűtőajtóra, hogy ezzel induljon a napja?

– Az igazság szabaddá tesz. A legtöbb ember saját magához sem őszinte, viszont az életem folyamán nagyon sokat segített, ha ki tudtam mondani dolgokat.

9. Van-e olyan értékes vagy értéktelen tárgy, ami különösen fontos a számára?

– Lakáskulcs, az igazolványaim, a telefonom. De a viccet félretéve, a régi, még nem digitálisan készített fotók a szeretteimről, a rokonaimról. Azokat nagyon nehéz lenne pótolni, és sajnos nincs belőlük elég. Van amelyik albumban van, és van olyan, ami egyelőre még dobozban.

10. Ki a kedvenc írója, és miért ő?

– Weöres Sándor költeményei nagyon megérintettek, már ovis korban is nagyon erős érzelmeket váltottak ki belőlem. A „Száncsengő, csing-ling-ling, tél csendjén halkan ring” ritmikája, dallamossága, zeneisége, a képek, már akkor elvarázsoltak, amikor nem is tudtam, ki a költő.

11. Milyen tanulságokat, tanácsokat osztana meg az olvasókkal, amit saját tapasztalataiból tanult meg?

– Nagyon jó kérdés, mert rengeteg mindent tanultam a saját káromon. Például, hogy a dolgokat nem szabad erőltetni. Nem mondom, hogy rögtön adjunk fel mindent, de ha valamit hosszabb ideig nagyon kell erőltetni, azt nem szabad.

12. Mi a kedvenc érdeklődési területe a zenén kívül?

– A LEGO. Kicsi koromban rengeteg kockám és figurám volt, amit 18 évesen elajándékoztam. De felnőttként ismét komoly gyűjteményre tettem szert. Az elmúlt két-három évben kevesebb időm volt játszani, de gyerekkoromból például van olyan fotóm, amin egy LEGO-orgonát építek.

13. Milyen zenét szeret?

– Rengeteg van, mindig más, hangulatfüggő, hogy micsoda. De Bachtól a János passiót, Palestrinától a Missa Papae Marcellit, Mozarttól a Jupiter szimfóniát, Liszttől a Via Crucist vagy Ravel zongoraversenyét bal kézre mindig szívesen meghallgatom.

+1. Milyen képességet választana, ha egy szuperhős bőrébe bújhatna?

– Ha soha nem kellene aludnom, még többet tudnék zenélni.

Névjegy

Virágh András Gábor 1984-ben született Budapesten. A bécsi zeneakadémia után a Debreceni Egyetemen és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen diplomázott, ugyanitt szerzett doktori fokozatot is. Ma a Szent István-bazilika orgonaművésze, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa, a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnökségi tagja és a Studio5 zeneszerző csoport alapítója. Eddig két hazai orgona-, három hazai és három nemzetközi zeneszerzésversenyt nyert meg. 2011-ben Junior Prima díjat, 2015-ben és 2017-ben Istvánffy Benedek zeneszerzői díjat, 2017-ben Erkel-díjat kapott, 2022-ben a magyar zenei élet legrangosabb elismerésével, a Bartók–Pásztory-díjjal ismerték el. Zeneművei több országban jelennek meg, orgonaművészként Európában és Amerika-szerte lép fel, műveit magyar és külföldi együttesek tartják repertoáron. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek