Kelle Botond bűvész válaszolt kérdéseinkre.
Kép: Kelle Botond bűvész 20241205 Budapest fotó: Németh András Péter NAP Szabad Föld, Fotó: Németh András Péter
1. Hogyan érez szülőhelyével, lakóhelyével kapcsolatban?
– Budapesten születtem és Törökbálinton, Budaörsön jártam iskolába. A nagy- és a kisváros is egyformán kedves a számomra.
2. Mit szeret önmagában?
– A bűvészkollégák a kreativitást szokták említeni, mint legfőbb erényemet. Az Illúzió Mesterei gálasorozatot szervezzük, ami kapcsán sokszor kell ötletelni a műsorokon, ekkor jön jól ez a tulajdonság. A kockázata az, hogy szükséges határt szabni az álmodozásnak, aztán a megvalósítás felé kell indulni.
3. Kíváncsiságból kivel cserélne életet egy napra?
– David Copperfield amerikai illuzionistával, mert neki van a világon talán a legnagyobb bűvészkellék-gyűjteménye, Harry Houdini eszközeitől kezdve rengeteg szakmai relikviát őriz. Szívesen belebújnék a bőrébe, hogy eltölthessek egy kis időt a Last Vegas-i magángyűjteményében.
4. Mivel lehet kikergetni a világból?
– Nem szeretek kapcsolatba kerülni intrikus emberekkel, akik szemtől szembe kedvesek, a hátunk mögött pedig pletykát terjesztenek, konfliktust szítanak. Ezzel meg tudják mérgezni a kapcsolatokat.
5. Bántja-e valami, amit elszalasztott az életében?
– Jobban vigyáznék az egészségemre. Illetve akad több olyan művész, például Hofi Géza, Sinkovits Imre, akinek az előadását szívesen megnéztem volna élőben. Az adott pillanatban nem is sejtjük, hogy bármelyik lehet az utolsó produkció.
6. Mit szeret az ellenkező nemben?
– Kedvelem és irigylem azt a női tulajdonságot, hogy sokkal jobban eligazodnak a szociális jelzésekben. Apró gesztusból, megjegyzésből le tudnak vonni olyan következtetéseket, ami egy férfinak talán fel sem tűnik.
7. Melyik korban, történelmi korszakban élne szívesen?
– Jópofa dolog lenne belecsöppenni a húszas évek világába, de akkor a rákövetkező évtizedeket is át kellene élni. Szerencsésnek érzem magam olyan szempontból, hogy a mai világnak lehetek a részese. Gyermekkorom jó részét szabadságban töltöttem, katonai konfliktus nem érintette a lakóhelyemet, továbbá a XXI. században már kiváló az információkhoz vagy a gyógyászati eszközökhöz való hozzáférés. Ugyanakkor arra is kíváncsi vagyok, milyen volna száz év múlva élni.
8. Milyen idézetet tenne ki a hűtőajtóra, hogy minden reggele ezzel induljon?
– „Az egyetlen elme, amit valaha ismerni fogsz, a sajátod” – Robert McKee gondolata azért érdekes számomra, mert bűvészként próbálok a nézők fejébe látni, ők miként szemlélik a világot. Az idézet emlékeztet, hogy ez teljesen sosem lesz lehetséges, csak a saját gondolkodásunkat tudjuk kivetíteni másokra.
9. Van-e olyan értékes vagy értéktelen tárgy, ami különösen fontos az ön számára?
– Az első bűvészkellékem, amit kilenc-tíz éves koromban kaptam. A legendás Figaro Bűvészboltban id. Szabó István, Pista bácsi bemutatta a trükköt, amikor a golyó eltűnik a kehelyből, majd felbukkan. Annyira elragadott, hogy azóta is ez az egyik kedvenc mutatványom.
10. Van-e kedvenc írója?
– Stephen P. H. Butler Leacock kanadai író stílusparódiáit, humoreszkjeit sokszor olvasom. Szeretem forgatni Örkény István írásait, illetve bűvészettel kapcsolatos szakmai könyveket is.
11. Milyen jó tanácsot, tanulságot osztana meg velünk, amit a saját kárán, saját tapasztalatai alapján tanult meg?
– Azt, hogy a kész jobb, mint a tökéletes. Hajlamos az ember a végtelenségig dolgozni (például) egy bűvészprodukción. Közben elmúlik az idő, amíg az érdekes lehet. Meg kell határozni egy szintet, amikor elég jó egy előadás, alkotás ahhoz, hogy másoknak is megmutassuk. Onnantól lehetséges a visszajelzésekből építkezve alakítani, finomítani tovább.
12. Mi a kedvenc érdeklődési területe?
– Az utóbbi években elkezdett érdekelni a forgatókönyvírás. Korábban is olvastam hasonlókat és mindig szerettem a filmeket. Géczy Dáviddal írtunk egy játékfilmet Rodolfo magyar bűvész életéből. Számos párhuzamot fedeztem fel ez a munka, illetve a bűvészprodukciók szerkezete között, sok ötletet tudok meríteni, átvinni az egyik műfajból a másikba.
13. Milyen zenét szeret?
– A színpadi produkciókat úgy igyekszünk megalkotni, hogy az az aláfestő zene által is műfajában, hangulatában, intenzitásában sokszínű legyen. Ehhez sok mindent meg kell hallgatni, de talán a filmzenéket szeretem a legjobban.
+1. Milyen képességet választana, ha egy szuperhős bőrébe bújhatna?
A gyógyítás képességét, mert az hasznosnak bizonyulna a hétköznapban.
KELLE BOTOND ötszörös magyar bajnok bűvész, bűvészettörténet-szakértő. Az Illúzió Mesterei kreatív producere, a David Copperfield Project Magic nevű programjának hazai szakmai vezetője. Öt évig tanult a legismertebb hazai bűvésztanárnál és rendszeresen jár külföldi szakmai továbbképzésekre. Műsoraival 15 szakmai elismerést elnyert, többek között a hazai bűvésznagydíjat és a Nemzetközi Rodolfo Bűvészverseny első díját. Könyve, bűvészetét oktató DVD-i jelentek meg, neves bűvészek szakmai tanácsadója. Hazai és nemzetközi színtéren is bizonyított már. Szerepelt többek között Norvégiában, a Prágai Nemzetközi Bűvészfesztivál Gálaműsorában, Szlovén Nemzeti Színházban és a legrangosabb Európai Mikromágia Kongresszuson Londonban.