Agatha Christie rejtélye

Nem szűkölködött rejtélyekben a világ leghíresebb írónőjének a magánélete sem. Ő maga is megírta, filmen is feldolgozták, hogy 1926-ban egyszer nyomtalanul eltűnt és tizenegy napig nem került elő, később pedig semmire nem emlékezett. Andrew Norman orvostörténész most megfejtette a titkot, s a napokban megjelenő könyvében a krimikirálynő rajongói elébe tárja - adja hírül a Múlt-Kor történelmi portál.

ABCUjlaki Ágnes2006. 10. 27. péntek2006. 10. 27.
Agatha Christie rejtélye

Már ismert írónő volt Agatha Christie, amikor 1926. december 3-án este kocsiba ült és elhajtott vidéki otthonából. Az autót később üresen találták, az írónőnek nyoma veszett. Az egész angol sajtó hetekig ezzel az ügygyel foglalkozott. Kell-e nagyobb szenzáció, ha egy bűnügyi írónővel bűnügyre utaló eset történik? Különösen, mivel az újságírók kinyomozták, hogy a férj, Archie Christie, szeretőt tart... Burkoltan meg is gyanúsították, hogy ő ölte vagy ölette meg feleségét. Ez a szál azonban nem vezetett sehová, a Scotland Yard teljesen tanácstalanul állt. Kínjukban bevonták a nyomozásba tanácsadóként a kor másik két híres krimiszerzőjét, Sir Arthur Conan Doyle-t és Dorothy Sayerst. Sherlock Holmes szülőatyja természetfeletti jelenségre gyanakodott, Sayers pedig az eltűnés helyszínén vizsgálódott, mindhiába. Agatha Christie nem sokkal később előkerült, de ezzel nem volt vége a rejtélynek. A nyomozás kiderítette, hogy ezeket a napokat egy fürdőhely szállodájában töltötte, s ott olvasta is a napilapok cikkeit saját eltűnéséről. De nem ismerte fel, hogy róla van szó! Az is megdöbbentő volt, hogy a bejelentkezéskor (nem tudatosan!) a Teresa Neele nevet adta meg. Így hívták férje szeretőjét. Akkor és később is sokféle magyarázat született. A két leggyakrabban hangoztatott szerint egy autóbalesetben elvesztette néhány napra az emlékezőképességét, illetve szándékosan tűnt el, mert bajt akart férje fejére hozni.
A brit orvostörténész szerint azonban az ügy ennél bonyolultabb: az írónő pszichogén amnéziába esett, amelyet valamilyen trauma vagy súlyos depresszió okozhatott. A tizenegy nap alatt transzszerű állapotban volt, nem tudott magáról. A könyv arról is beszámol, hogy oldódott meg Agatha Christie élete, miként találta meg a boldogságot. Másfél évvel az eltűnési eset után elvált hűtlenkedő férjétől, s felszállt az Orient expresszre, hogy kikapcsolódást találjon. A 38 éves írónő eljutott az Irak déli részén fekvő ősi sumér város, Ur romjaihoz. Ekkor szeretett bele a régészetbe, a Közel- és Közép-Kelet tájaiba és múltjába. Olyannyira, hogy két év múlva vissza is tért az ásatásokhoz. A vezető régész fiatal asszisztense körbevezette a romoknál. Autójuk lerobbant a sivatag közepén, vizük elfogyott. Agatha higgadtan, bátran viselkedett e vészhelyzetben, dr. Max Mallowan beleszeretett, s egy év múlva elvette feleségül. Bár a régész 15 évvel fiatalabb volt az írónőnél, boldog házasságban éltek több mint negyven évig. A régészeti témák és a kalandos utazások számos regény vázát alkotják, az Orient expressz pedig, amely a boldogság felé vitte egykor, egyik leghíresebb regényének főszereplője lett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek