Bűnről bűnre

Modernkori géprombolók

ABCPalágyi Béla2008. 04. 18. péntek2008. 04. 18.
Bűnről bűnre

Játékos nemzet vagyunk, az szent! Az elkártyázott dzsentri földbirtokok után következtek a polgárosodás galoppjáról, ügetőjéről egy szál alsóban, a kertek alatt hazalopakodó lovisok. Az épülő szocializmusban a totó-lottó mellett egy kartondoboz és üvegpohár, valamint szivacsgolyócska segítségével tehén, disznó ára cserélt gazdát az „itt a piros-hol a piros” nép- nemzeti hülyítés keretében. Mára modernizálódott a hazardírozás intézménye: a nyerő automatákon elég néhány gombnyomás, és oda a családi pótlék, jövedelemkiegészítő támogatás, vagy akár a havi nyugdíj. Ráadásul a huncutul kacsingató masinák többnyire az italboltokban kísértik az ügyfeleket, ahol, mint köztudott, néhány feles után sokkal „nyerőbbnek” látszik a világ… Aztán jön a kijózanodás, majd a számvetés, amikor is kiderül, megint a gép járt jól!
Az erre való reagálások már a rendőrségi krónikákat gazdagítják: nincs olyan nap, amikor ne szólnának a híradások feltört és kifosztott játékautomatákról, amihez, persze, először be kell hatolni a vendéglátó egységbe. Ha pedig már ott jár az illető, a vélt igazságszolgáltatás közben leemel a pultról néhány kezébe akadó dolgot: cigarettát, italos üveget, miegymást. Kengyelen a helyi sörözőben két pénznyerő gépet is kiürítettek a tolvajok nemrég. Szolnokon egy kocsmában szintén erőszakkal szerezték vissza az elbukott summát a géptől. Újszászon egyszerűen elvitték a másfél millió forintot érő gépet, majd a nyomok eltüntetése végett kisebb tüzet is gyújtottak a helyszínen a modernkori „géprombolók”. A pénz erőszakos visszaszerzésének divatja viszonylag új keletű, miként az is, hogy a vesztesek egyre nehezebben törődnek bele az önkéntes kifosztás tényébe, és az automatában szinte ellenséget látnak. Valami igazuk van is, hiszen az elektromos szerkentyű olykor emberként viselkedik: néha jótékonyan nyeréshez juttatja a játékost, máskor viszont kasszíroz kamatostól.
Egy biztos, a bűnügyi térképet nézve az ilyen cselekmények gyakorisága nyugatról kelet felé haladva növekszik. A magyarázathoz nem kell szociológiai diploma.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek