Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Rengeteg mítosz lengi körül az orchidea tartását. A legtöbben ódzkodnak tőle, félve, hogy rengeteg vesződséggel jár, ráadásul még drága is.
Az ára relatív. Ha azt vesszük, hogy pár ezer forintért hozzájuthatunk egy meseszép növényhez, ami aztán hónapokon át a virágával gyönyörködtet, nem is olyan nagy ár érte.
Ami viszont fontos, hogy mindig szakáruházban, kertészetben vegyük a növényt, legjobb, ha orchideákra specializálódott kertészetet keresünk fel, mert amellett, hogy megbízhatóak, rengeteg jó tanáccsal látnak el bennünket a kiválasztott faj esetleges egyedi igényeivel kapcsolatban. Szóval a hipermarketek „gazdaságos” növényeit most is érdemes elkerülni.
De nem kell kétségbeesni akkor sem, ha nem tudunk szakemberrel beszélni, vagy ha ajándékba kaptuk a virágot, csak érdemes megjegyezni néhány praktikát:
— Az orchideák 18–25 C-fok közötti hőmérsékleten érzik a legjobban magukat. Nappal 20–22 C-fok a legideálisabb, de éjjel se hűljön le a levegő 16 C-fok alá. A hőt jobban tolerálja, de vigyázzunk nehogy tűző nap érje, mert akkor a levelei megégnek.
— Érdemes kétévenként átültetni, amihez speciális ültető közeget használjunk, amit vörösfenyő – kéreg és némi darált, tőzegmoha keverékéből lehet előállítani. A fekete cserepeket pedig felejtsük el, helyette átlátszó vagy világos színű műanyag cserepet használjunk.
— A lakásban leginkább keleti vagy nyugati ablak közelébe kerüljön, déli oldalon pedig figyeljünk az árnyékolására.
— Fontos a friss levegő, de huzatba ne kerüljön!
— Jó hír lustáknak! Az orchideák nem szeretik a túlzott öntözést, normál hőmérsékleten elég 5 – 7 naponta locsolni őket, télen pedig csak 7 -8 naponta. A tévhitekkel ellentétben, nem szükséges permetezni, de ha mégis permetezzük, figyeljünk rá, hogy a levél hónaljban ne maradjon víz, mert éjszaka során, anaerob baktériumok fertőzhetik meg a növényt, ezzel maradandó károkat okozva. Öntözővíznek eső-, ásvány- vagy forralt és lehűtött víz ajánlott, 10 naponként tápoldattal keverve.
— Virágzás után, a növényt hűvösebb, árnyékosabb helyre téve, elősegíthetjük a további virágzást. De ha a virágszár felkopaszodott, érdemes a szárat a levéltő felett néhány centiméterrel (az első szárcsomó felett pár milliméterrel) levágni, így legközelebb a tőből fejlesztett új virágszáron, ugyanolyan dekoratív virágok fognak fejlődni, mint korábban.
Remélhetőleg ez a néhány jó tanács eloszlatta az orchideákkal szembeni félelmeket és legközelebb már nem csak a kertészetek polcain fogja csodálni ezeket a meseszép növényeket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu