Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyre több portán építenek kis kerti tavakat, melyeket halakkal és kétéltűekkel telepítenek be. A mai stresszes világunkban nyugalmat árasztanak a teknősök.
Kép: ékszerteknős teknősbéka háziállat hüllő 2009 06 30 Fotó: Kállai Márton
Bár a teknősök rendkívül szívós, ellenálló állatok, és a kertben tartottak még kevéssé igényesek, így ritkábban is betegszenek meg, mint a terráriumokban nevelt társaik, de ez nem jelenti azt, hogy mindent kibírnak. A mindig tiszta víz, a medence legalább egyik sarkának évelő dísznövényekkel vagy alacsony bokrokkal történő árnyékolása és a változatos (állati és növényi eredetű) táplálás garancia a betegségek megelőzésére. Fontos, hogy a teknősök viselkedésbeli jelzéseiket, tehát betegségtüneteiket időben észleljük, különben el is veszíthetjük őket. Dolgunkat nehezíti, hogy betegségtüneteik sokszor meglehetősen általánosak és semmitmondók, a viselkedésváltozásaikat pedig nehezebb elkülöníteni a normális viselkedéstől, mint más állatfajoknál. Ezért nem árt, ha hetenként legalább egyszer hosszabb időt töltünk a medence partján, és nem csak gyönyörködünk annak élővilágában, hanem alaposabban meg is figyeljük azt.
A kerti tavak leggyakoribb lakója, az ékszerteknős például elég gyakran úszik pusztán szórakozásból is féloldalasan vagy körkörösen. Ennek oka lehet a számára hideg víz, de tüdő- vagy hashártyagyulladás is. Árulkodó azonban, hogy utóbbi esetekben nem tud visszatérni a rendes úszáshoz. Még súlyosabb a baj, ha az állat teljesen mozgásképtelen – de már akkor gyanakodjunk, amikor a megszokottnál kevesebbet vagy lassabban mozog.
Gyakoriak az étkezéssel kapcsolatos rendellenességek (étvágytalanság, kellő étvágy melletti fogyás vagy hízás, a hasmenés vagy éppen a székrekedés). Az ékszerteknősök a legmohóbb teknősfélék közé tartoznak, szinte ráugranak az ennivalóra. Ha többen vannak, még versenyeznek is érte, ezért legyen gyanús a táplálék iránti közömbösség. Jó, ha belenézünk a szájába, mert hoszszabban tartó betegség, esetleg apróbb, addig nem látott sérülések miatti vérzések következménye vérszegénység lehet. Ilyenkor a teknős normálisan rózsaszínű nyelve halványabb, súlyosabb esetekben egészen porcelánfehér lesz. Utána mossunk kezet, mert van olyan teknősbetegség, mely az emberre is veszélyes lehet (például a szalmonellózis).
Amikor tátott szájjal lélegzik, zihál, súlyos légzési problémája van. De már akkor kezdjünk aggódni, ha az orrán vagy a száján át buborékokat, még inkább váladékot fúj. Egyszerűbb a dolgunk a teknős testén vagy páncélján lévő elváltozásokkal, hiszen ezek látszanak (sérülések, vérzések, duzzanatok, elszíneződések, foltok, páncéldarabok leválása, a páncél puhulása). A páncéllágyulás talán a leggyakoribb teknősbetegség. Alapvető oka a nem megfelelő táplálás miatti kalciumhiány, aminek következtében a szervezet számára szükséges kalciumot a páncéljából bontja le, pedig ott is szükség lenne rá. A páncélpuhulás legtöbbször szemhéjvizenyővel párosul, melyet nem szabad összetévesztenünk a szemhéjgyulladással (sokan ezt kezelik, így az állat elpusztul). Amennyiben a különböző hiánybetegségeket élő vagy fagyasztott apró halak etetésével, különböző vitaminkészítményekkel tíz napon belül nem sikerül megszüntetnünk, ne kísérletezzünk tovább, forduljunk állatorvoshoz!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu