Két diófa

A nagyfalusi szőlőskert húzta legtovább a környéken

Az olvasó oldalaBalogh Géza2025. 04. 07. hétfő2025. 04. 07.
Két diófa

A Nyíregyháza és Rakamaz közötti harminc kilométeres szakaszon jó vastag, barna réti földek hullámzanak, első osztályú búza- meg krumplitermő földek. Ám nagyjából félúton, még a tisza­nagy­falusi letérő előtt hirtelen megváltozik a föld színe, és a dombok is magasabbak. Rejtély, hogyan került ide ez a homokgerinc, ahonnan a tavaszi szélviharok pont úgy röptetik a port, mint az igazi Nyírség belsejében. 
Itt persze nem búza meg krumpli nő. A tiszanagyfalusiak meg a környező tanyák szőlőskertje volt ez egészen a rendszerváltásig, de akkortájt nem csak a földtulajdonlás változott meg, a földhasználat is gyökeresen átalakult. Addig egyetlen sor szőlőért is bicskát voltak képesek nyitni az emberek, a kilencvenes évektől azonban egyre kevesebbek vettek kézbe metszőollót, kapát, permetezőt. Lassan el is vadultak a kertek, még annak volt a legnagyobb szerencséje, ahonnan kihúzgálták ugyan a tőkéket, de legalább meggyet telepített a gazda. 

De annak is leáldozott, még a nagyfalusi szőlőskert húzta legtovább a környéken. Ám persze onnan is kipusztultak a tőkék, a fák, mostanában már onnan is csak homokot hord a szél. Nem messze azonban az úttól, a domboldalon megmaradt egy kis facsoport, a domb aljában meg egy magányos diófa. Néhány hete azonban a facsoportot is kirángatta egy gép, de a diófa maradt. Ám nem telt egy hét, lecsonkolták törzsig, úgy állt ott szegény, mint egy nyúzott, didergő állat. Hogy miért­ csonkították meg, s hagyták ott nyúzottan egyedül a pusztában, sokáig nem értettem. De aztán kivágták azt is. A táblát pedig a kopár homokdombbal együtt felszántották, s bevetették valami maggal. Hogy aztán lesz-e abból a magból valami a sívó homokon, nem tudom, de a tettesnek csak lehetett a fanyű­vés­re valami oka! Ha más nem, hát az állami támogatás. Mert az járni fog akkor is, ha csak pár szál árpa kél ki a földből, az a vén diófa meg nem hajtott semmi hasznot. Ha meg nem hoz hasznot, pusztuljon! 

Van nekem is egy diófám, Máramarosszigetről hoztam vagy tíz éve egy ottani jó barátom kertjéből. Gyönyörű szép kis csemete volt, s a határon se szólt senki, pedig ott nem lehet csak úgy áthozni élő csemetét. Igaz, becsavartam egy pokrócba, s horgászbotjaim közé, a bottartó zsákba rejtettem. Mert horgászni mentünk mi azon a tavaszi napon két gyermekkori baráttal Szigetre, jött ugyanis az üzenet, hogy megy a paluszt az Izán. Talán nem mindenki tudja, hogy az Iza Máramarossziget folyója, a paluszt meg egy halfajta. Paduc az igazi neve, de a Felső-Tisza mentén, Szatmárcsekétől Szigetig palusztnak mondják, s nemcsak a magyarok, de a ruszinok, s még sok román is. Ám nem volt szerencsénk, áradt az Iza, lehetetlen volt a horgászat. A máskor csendes, kristálytiszta folyócska kiszakított bokrokat, letört fákat cipelt, egyik a Szalavánra vezető híd lábánál akadt fenn, felső ágai egészen felértek a hídig. 

No, de ha már it vagyunk, menjünk fel a Szalavánra, ami olyan Szigetnek, mint Tokajnak a Nagy-Kopasz, belátni onnan az egész tájat, s nemcsak Szigetet, de Kárpátalját is, egészen a messzi havasokig. Egy vén diófa alá heveredtünk, gyönyörködtünk a tavaszi fényben fürdő hegyekben, mikor felfedeztem egy csemetét a diófa alatt. Márpedig én ezt kiásom, s hazaviszem! Ó, dehogy viszed, intett le szigeti barátunk. Ki tudja, milyen csenevész a termése? De van neki otthon, a kertben egy százéves fája, amin papírvékony héjú, édes, sárga bélű dió terem, s van alatta annyi cseprente, hogy válogatni is lehet köztük. 

Leérve a hegyről aztán másnap reggel ki is ástuk a legszebbet, s vittem haza boldogan Nyíregyházára. Ópályi barátaim valamivel többet értenek a kertészethez, mint én, húzták is egy kicsit a szájukat, hogy mit akarok én azon a sovány homokon ezzel a vastag, tiszai földhöz szokott fával, de mit bántam én a beszédüket! Otthon a társasházi kertben jó nagy gödröt ástam, még igazi szerves trágyát is szereztem, és elültettem, aztán locsoltam, locsoltam egész nyáron. Meg is fogant, már az első évben nőtt vagy tíz centit. A másodikban ötöt, a harmadikban hármat, most meg már évente legfeljebb egyet-egyet. Pedig locsolom, még új földet is hoztam rá, de csak áll szegény kis fa lehorgasztott fejjel, én meg nem tudom, mi lehet a baja. 

A múltkor aztán benézett hozzám egy régi, gödöllői kertészbarátom, neki is előadtam a kis diófám történetét. Hümmögött, hammogott, meg-megtapogatta az ágait, aztán rám nézett komolyan. 

– Tudod, hány éve élek én már Gödöllőn? S azt gondolod, hogy nem Törökszentmiklóssal álmodom még mindig…?

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek