Tavasztól új biotámogatás indulhat

Új, a biotermesztést szolgáló támogatási pályázat kiírására lehet számítani jövő tavasszal, ugyanis a 2004. évben megkötött szerződések 2009-ben lejárnak. Az új lehetőség talán fellendíti a hazai biotermelést is, mely évek óta stagnál. Legalábbis a megművelt terület nem mozdul el a 130 ezer hektár körüli mértékről. Holott a bio az jó üzelt, hazánkban nagyjából 1400 vállalkozás él belőle.

BiokörképO. Horváth György2008. 10. 30. csütörtök2008. 10. 30.
Tavasztól új biotámogatás indulhat

Az uniós tagországokban egyre népszerűbb a bio-, vagy más néven ökológiai gazdálkodás. Az EU területének 5 százalékát művelik így. Kiemelkedik Svájc és Ausztria a maga 10 százalék feletti eredményével, míg mi magyarok csak 2 százalékot tudhatunk magunkénak.
Az átállás nem megy könnyen, főleg pénz kérdése, mert néhány év kell ahhoz, hogy az adott terület „megszabaduljon” régi terheitől, azaz a biotermesztés előírásainak megfeleljen. Ezt az időszakot kellene finanszírozni támogatással, de amikor ez a program elindult, akkora volt az érdeklődés, hogy az agrárkormányzat által biztosított keret elfogyott, újat meg nem nyitottak meg. Így azok kapnak most 5 évre kötött szerződés alapján pénzt, akik 2004-ben csatlakoztak a programhoz. Új belépőket nem fogad be a rendszer, de talán 2009-től igen, mikor is új forrásokat kell megnyitni e cél érdekében.
- Azoknak a termelőknek, akik termékeiket ökológiai jelöléssel szeretnék forgalmazni, be kell jelentkezniük az ökológiai gazdálkodás ellenőrzési rendszerébe – tudta meg az origo.hu Roszik Pétertől, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ügyvezetőjétől.. A bejelentést, valamint a szerződés aláírását követően kezdetét veszi az átállási időszak, melynek leteltével a termelők megszerezhetik az ökotanúsítványt.
Az átállás a bejelentés napján veszi kezdetét, a termelők ettől a naptól kezdve csak a biogazdálkodás szabályainak megfelelő technológiát alkalmazhatnak. Az átállási időszak két-három év. Szántóföldi növényeknél vetés előtt legalább két évnek el kell eltelnie (a bejelentéstől számítva) ahhoz, hogy a növény biotermékként kerülhessen forgalomba. Gyümölcsültetvényeknél a betakarítás előtt három, gyep esetén pedig két év az átállási időszak. A gazdáknak arra is van lehetőségük, hogy átállási jelöléssel forgalmazzák a bejelentéstől számítva egy év után betakarított növényt.
A termelőknek némi pluszköltséggel is jár az ökotanúsítvány megszerzése, mert fizetniük kell az ellenőri tanúsítási díjat, ami a termesztett növény típusától függően százkilencven-négyezer-kilencszáz forint hektáronként. Roszík szerint azonban ennél nagyobb költséget jelent a technológiai átállás: A hagyományos növényvédőszerek és műtrágyák helyett bioszereket kell használni. Ezek valamivel drágábbak, ritkább alkalmazásuknak köszönhetően összességében nem okoznak többletköltséget. A hozam csökkenésével azonban számolniuk kell a termelőknek, húsz-harminc százalékkal kisebb a termés, de a biotermékeket minimum 25-30, sőt 50-100 százalékkal drágábban is lehet értékesíteni, a hagyományoshoz képest.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek