Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Még a nemi szervét is tetoválás díszítette. A magyar Pillangó az élete felét börtönben töltötte, szabadlábon nem is nagyon keresett munkát. Mindenki kíváncsi volt rá, Friderikusz Sándor is meghívta egykori debreceni talkshow-jába. A Sziámi együttes hajdani tagja, az 1994-ben a Dunába fulladt Pillangó életéről könyv készül.
Pillangó – a homlokára tetovált mintáról kapta a becenevét – húsz évvel ezelőtt, 1989. március 2-án szabadult leghosszabb, hétéves börtönbüntetéséből a Csillag börtönből, ahol végleg beteljesítette nagy álmát: mindenütt tetovált legyen, az arcát is beleértve, amelyen csak a szem közeli terület maradt tetoválás nélkül, mert ott a bőre nem fogta meg a festéket. A tetoválógépet, a tűket és a festéket is a börtönben készítette, s bár tiltották a tetoválást, soha nem bukott le, sőt az őrök szurkoltak, be tudja-e fejezni a bőrmoziját.
Még az általa „kári fütyülőnek” nevezett szervét is kitetoválta, szerepelt rajta például a Teljes gőzzel előre, huncut vitéz! mondat is. Mi több, szemgolyó-tetkó készítésén is töprengett. Naplójában leltárszerűen leírta, miket vésett a bőrébe: 9 női fej, 1 kislány szakállal, 19 egész alakos nő, 1 sárkánymadár, 1 rabsapkás sárkánygyík, 2 álarc, 2 sárkány, 2 csiga, 1 ponty, 1 kardorrú hal, 8 béka, 1 szitakötő, 1 punk lányfej, 1 zsilettpenge, 1 női segg, 1 hangjegy, 1 vadmalac, 1 mókus, 1 Kajla kutya, 1 szárnyas koponya, 1 vámpír, 1 fecske, 1 rabsapkás elefánt, és így tovább. Mintegy háromezer tetkóminta ékesítette a testét a feje búbjától a talpáig. A naplója alapján készült könyvben külön fejezet rögzíti testének és fejének tetkóleltárát.
„Nézd, mama! Képes bácsi!”
Nem véletlen, hogy miközben Pillangót a szegedi szabadulása után Urbán Tamás fotóművész Budapestre vitte, útközben valakit megelőztek az országúton, az elhagyott autó sofőrje pedig átnézett a mellette elhaladó kocsiba, s meglátta az anyósülésen üldögélő Pillangó agyontetovált fejét, úgy belebambult a látványba, hogy az árokba hajtott. S az sem volt véletlen, hogy amikor két hónappal ezután Friderikusz Sándor meghívta debreceni talkshow-jába, Pillangó fürdőnadrágban ülve válaszolt a kérdésekre, hogy élethű illusztrációja legyen a beszélgetésnek. A debreceni talkshow-n készült fényképek egyike is látható volt a hamburgi Stern magazin 1990. december 6-án megjelent számában, amelyben ötoldalas riportot közöltek Deák Ferencről Schmetterlingsman (Pillangóember) címmel, Urbán Tamás felvételeivel. Heiko Gebhardt, a magazin sztárriportere csakis ezért az interjúért repült Budapestre.
Persze, a Pillangóember itthon is feltűnést keltett. Megtörtént, hogy a metrón utazott, s azt mondta az anyjának az őt megbámuló egyik kislány: „Nézd, mama! Képes bácsi!” Az agyontetovált Pillangó eseményt jelentett abban a tárgyalóteremben is, ahol életében először felperesként jelent meg egy szabálytalan lakáscsere ügyében. A teljes bírósági személyzet ott sürgött-forgott, mindenki látni akarta a „Haramiát”, ahogy egymás között nevezték. Az ügyvéd később elmesélte, hogy a tárgyalást vezető bírónő utóbb felhívta, s elmondta neki, hogy a védence a külseje ellenére nagyon szimpatikus férfi benyomását keltette. S bármelyik kocsmába belépett, a vendégek versenyeztek, melyikük hívja meg a tetovált embert. Egyszer a Róbert Károly körúton három autó rohant egymásba, mert vezetőik rábámészkodtak a járdán haladó Pillangóra.
Macskából főzött pörköltet
Szabadulása után megpróbált elhelyezkedni négy szakmája – szobafestő-mázoló, offszet gépmester, nehézgép-kezelő, könyvkökő – valamelyikében, de sosem sikerült. Igaz, nem sietett munkába, le is írta, ha valaki munkát ajánl neki, feljelenti becsületsértésért. Mindig azt mondta, arra a kis időre, amíg szabad, nem érdemes munkahelyet keresnie. Egyszer kocsmába jelentkezett dolgozni, de a tulajdonos azt mondta neki: „Ne haragudjon, fiatalember, de indiánokat nem alkalmazunk!” Vándorcirkuszos is gondolkozott rajta, hogy alkalmazza, hiszen sok mindenhez értett, ráadásul esténként mutogathatta volna magát a cirkuszban.
Pillangó nem találta helyét az életben, nem is nagyon kereste. Müller Péter alternatív zenekara, a nyolcvanas évek végének Fekete Lyukas sztáregyüttese, a Sziámi jó ideig foglalkoztatta énekesként, mi több, saját szerzeményeit is énekelhette. Szóhasználatával élve, kissé kutyaütő szerelésben lépett fel: német katonai rohamsisak Sziámi felirattal, orrában karikák, fogaskerekek, fülében karikák, kutyalánc marékszámra, nyakláncok. A ruhája eredetileg női köntös volt, zakó ujjal, jelvényekkel, az oldalára kis piros fazekat kötött a köntös övével. A farmernadrágja hemzsegett a tenyérnyi lyukaktól, ezüst karácsonyfa-díszektől. Nyakkendőt is kötött, nehogy megszólják. A lábán magas szárú női bőrcipő, hosszában elvágva, a cipő orra kivágva, cipőfűző helyett dróttal összefűzve. A 38-as cipőt 42-es lábon hordta. Felemás színű zoknit húzott, ezeket is lukasra nyírta. A csuklóját különböző karkötőkkel díszítette, fél pár kesztyűt viselt, a kesztyű ujjai persze levágva. A nyakába akasztott kutyaláncon macskafej lógott, e koponyát egy macskapörkölt elkészítésekor főzte ki. Egy másik láncon sünkoponya, sünláb. Utóbbiak az ugyancsak általa készített sündisznópörköltből maradtak vissza. Mindemellett a tarkóján ott loholt egy vagy kért amerikai csuklyás patkány.
Extrém külseje ellenére (és mellett) a környezetében élők tehetségesnek tartották, s többször mondták neki, ha nem inna ennyit, többre is vihetné. Szépen rajzolt, festményei voltak, karikatúrákat készített, verseket írt, keresztrejtvényeket gyártott, egyszer ötven évre szóló naptárt szerkesztett, amely különböző színű kockákból állt, a szökőévekre is ügyelve. Kézírással kimásolt Arany János Toldijából öt éneket. Nagy bölcsesség- és aforizmagyűjteményt hozott össze, ha tehette volna, talán az összeset rátetoválja a bőrére.Olvasmányos, élvezetes stílusban szülte meg az emlékiratait. „A rendőrök többsége mindig is nagy énekesnek tartott, mert sűrűn mondogatták nekem: Elvis-ünk! Nagy dicsőség nagy hegyeket megmászni, de én megelégszem a dombokkal. Azokból is leginkább a Vénusszal. Légy másabb, mint az átlag, így leszel csak egy! Mert ha átlag maradsz, így csak egy helyben maradsz, mint egy hegy.” S ha képezte volna a hangját, bizonyára énekesként is nevet szerez.
Hamvait a Dunába szórták
Csakhogy Pillangót nem érdekelte mindez. Máról holnapra élt, nem tervezte a jövőjét. Két börtönbüntetés közötti szabadságát arra használta, hogy verje a habot az élet alá. Filmekben szerepelt, koncertezett, turnézott a Sziámi együttessel, kocsmázott, ideje jó részét a Fekete Lyukban töltötte, és kihasználta, hogy a lányok fürtökben lógnak rajta. Olykor napokon keresztül véste a naplóját, majd kidolgozta a Káma Ferit, melyben a szexhez és a nőkhöz való viszonyát elemzi, és hetven nap alatt megírta A szörnyeteg című regényét. A pornográf horrornak tekinthető írásmű története kitalált, de sok helyütt saját életének szereplői, helyszínei, eseményei és börtönélményei is felbukkannak benne. A kéziratot olvasva az is kiderül, hogyan hatott rá az a rengeteg krimi és a híres bűnügyeket leíró könyvek, amiket nagyon kedvelt. A máig kiadatlan regénye így kezdődik: „Előhang-utólag! Légy kíváncsi, s tudd meg bátran, ember meddig züllhet, bárányszívű galambasszony szörnyeteget szülhet. Megtudhatod azt is ebből, mily mocskos egy ember, inkább meghal gyáva módon, élni azt már nem mer. Hetven napig körmölt könyvem adta eme írást, mosolyt kevést csal belőled, inkább ad majd sírást.”
Azt nem tudni, hogy Pillangó gyáva módon halt-e meg. Néhány héttel azután, hogy kiadták első műsoros kazettáját, 1994. május 7-én barátaival a Népsziget déli csücskénél horgászott. Hirtelen úgy döntött, átúszik a Duna túlsó partjára. A többiek még látták, hogy átér, majd eltűnik a fák között. Holttestét tíz nap múlva fogták ki a Dunából a Belgrád rakpartnál. A boncolás vízbefulladásos halált állapított meg. Csupán találgatás, hogy a túlsó parton részegre itta magát valakivel, s megpróbált visszaúszni, de nem sikerült neki.
Mivel egyetlen olyan hozzátartozója sem maradt, aki törődött volna vele, Pillangó temetésének intézését Urbán Tamás vállalta, s úgy döntött, saját költségén elhamvasztatja, hiszen senki sem látogatná a sírját. „Meghívás Deák Ferenc (1954-1994) PILLANGÓ búcsúztatására, 1994. június 23. csütörtök 20 óra, Népsziget déli csücske” szöveggel meghívó készült, rajta Pillangó egyik ülő fényképével. Alakja mögé két hatalmas lepkeszárnyat rajzoltak. A meghívót művészbarátai tervezték, s a címzettek közül körülbelül ötvenen mentek el oda, ahonnan Pillangó beúszott a Dunába. A szertartás, melynek során a hamvakat a folyóba szórták, mintegy hatvan percig tartott.
Fotók: Urbán Tamás
Kattintson bármelyik képre és megnyílik a képgaléria!
Urbán Tamás további börtönképeit elérheti ITT!
Olvassa el az előző részt is!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu