Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy brit matematikus megalkotott azt a matematikai képletet, amellyel kiszámolható, mekkora helyre van szükségünk a parkoláshoz.
Sok sofőr számára igazi rémálom, amikor autóját szűk helyre kell bepréselnie. Egy nemzetközi felmérés szerint az autósok 57 százaléka nem bízik saját parkolási képességében, 32 százalékuk pedig a szűk parkolóhely láttán akkor is inkább tovább hajt, ha máshol csak drágábban szabad megállni.
A „beférek vagy sem” dilemma eldöntéséhez Simon Blackburn brit matematikus megalkotott egy képletet, amivel kiszámítható, hogy mekkora helyre van szükség a parkolási manőverhez − vagyis az autó hosszán túl, mekkora területnek kell maradni ahhoz, hogy be lehessen állni a parkolóhelyre. A professzor úgy véli, bár az emberek többsége nap mint nap parkol, mégis mindannyian csalódunk néha magunkban. A képlet azonban segítséget adhat a magabiztos párhuzamos parkoláshoz.
Az egyetlen probléma Blackburn professzor matematikai képletével, hogy bonyolult. A parkolási manőverhez szükséges hely kiszámításához ugyanis nem elég ismerni a befordulási kör sugarát, a kerekek, valamint az első kerék és az orr közötti távolságot, de több négyzetre emelést és egy gyökvonást is hipp-hopp el kellene végeznünk.
Azoknak, akik nem éppen fejszámolási zsenik, inkább dr Rebecca Hoyle, a Surrey Egyetem munkatársának tanácsait ajánljuk, aki a párhuzamos parkoláshoz a következő műveleteket javasolja:
1. Válasszon az autó hossza másfélszeresének megfelelő helyet.
2. Álljon pontosan az előtte parkoló autó mellé.
3. Tekerje a kormányt jobbra, s kezdjen lassan tolatni addig, míg el nem éri a 45 fokos szöget.
4. Ekkor szedje alá a kormánykereket az ellenkező irányba!
5. Amikor az autó orra megközelíti a járdaszegélyt, hozza a kormányt egyenesbe!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu