Vallások békeje Afrikában?

Az elmúlt évszázadban jelentősen átrajzolódott Afrika vallási térképe. A törzsi vallások mellett egyre nagyobb teret hódít az iszlám és a kereszténység. Az pedig maga a csoda, hogy mindez békésen megfér egymással sz igencsak feldúlt kontinensen.

BulvárKovács Réka2010. 04. 24. szombat2010. 04. 24.
Vallások békeje Afrikában?

A Pew Research Center 25 ezer fő részvételével végzett kutatást 19, a Szahara és a Jóreménység foka közötti afrikai országban. A vizsgálat szerint mára a muszlimok aránya közel a hússzorosára nőtt:  az 1900-as évek eleji 11 millióról 234-re. A keresztényeké még gyorsabban emelkedett: 7 millióról 470-re nőtt az elmúlt száz évben.

A legtöbb országban e jelentős növekedés nem okozott jelentős problémát: a megkérdezettek ugyanis sokkal inkább gondnak érzik a munkanélküliséget, a bűnözést és a korrupciót. Ez alól kivételnek számítanak a nigériaiak, illetve a ruandaiak: közülük ugyanis minden hatodik állította, hogy a vallási megosztottság jelentős gondok forrása az országukban – olvasható az ELTE-TáTK hírlevelében.

A válaszadók többsége szerint a civilek elleni erőszak bármely  vallás védelmében megengedhetetlen, azonban 20 százalék (!) úgy vélte, hogy ez néha vagy sok esetben megengedhető.

A megkérdezettek nagy része – azon túl, hogy mélyen elkötelezett a kereszténység vagy az iszlám mellett – a tradicionális afrikai vallást továbbra is meghatározó elemnek tekinti a mindennapjaiban. Tanzánia, Mali, Szenegál és Dél-Afrika lakosai közül a kutatásban résztvevők több mint fele állította, hogy hisznek az ősöknek bemutatott áldozati rítusban, valamint hogy a szellemek megvédiki őket a veszélytől. A keresztények és muszlimok negyede állította, hogy hisz az amulettek és a mágia erejében, egy jelentős számú kisebbség pedig szakralizált állati bőrt vagy koponyát is tart az otthonában.

Ha megbetegednek, akkor – a vizsgált 14 ország közül – tízből háromban még mindig leginkább a tradicionális gyógyítót keresik fel, de akadnak olyan államok is – Csád, Mali, Szenegál, Kamerun –, ahol a megkérdezettek több mint fele részesíti előnyben a hagyományos orvoslást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek