Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Béke Világnapján, május 9-én, vasárnap este 7 órakor a pécsi főtéri zsinagógában látványos hangversenyt ad a Bíró Eszter Quintet. A lemezbemutató koncertet a Magyar Televízió is rögzíti. A névadó zenekarvezető, színész-énekes pályafutása egyik fontos állomásához érkezett.
– Miért nagyjelentőségű ez a koncert?
– Most először adódik olyan alkalom, hogy nemcsak televízió-, hanem DVD-felvételt is készíthetek a saját produkciómból. A rendező, Seres Tamás maximálisan figyelembe veszi az elképzeléseimet, ötleteimet. A koncepciót is vele együtt dolgozzuk ki, ami nagyon nagy dolog. Nem egyszerű koncertről van szó, hanem nagy látványvilágú, igazán az érzékekre ható előadást szeretnénk létrehozni, s erre már több hónapja készülök Fodoval, Nikola Parovval, Papesch Péterrel, Hámori Mátéval és vendégművészünkkel, Borbély Mihállyal. Az a plussz pedig, hogy mindezt a Kultúra Fővárosában tehetjük meg egy olyan napon, amikor a béke hírvivőjekéként zenénk üzenete még erőteljesebben juthat el a közönséghez, különösen nagy lehetőség számomra.
– Ha már a béke került szóba: mit jelent a mai fiataloknak?
– Sajnos, e szót annyian és annyiféle önérdekű ügyre használják, hogy már szinte kínos alkalmazni. Pedig fontos dologról van szó: a világunkról, a testvéreinkről, az értelmetlen gyűlölködésről...
– Tehetünk egyáltalán valamit a háborúk ellen?
– Ha azt gondolnám, hogy nem, akkor nem lenne értelme annak, amit csinálok. Bár mindannyian kicsiny pontok vagyunk a világegyetemben, minden embernek hinnie kéne abban, hogy apró kövek megmozdításával lavinát indíthatunk el. Amíg ölbe tett kézzel siránkozunk és nem hiszünk magunkban és a dolgok megváltoztathatóságában, nem sok minden történhet velünk sem.
– Milyen ereje van a dalnak, a zenének?
– Óriási! A zene mindenkire hat, a csecsemőtől az aggastyánig. Ezért nagy a felelőségünk, amikor zenét csinálunk. Fontos, hogy minőségi legyen, üzenjen valamit vagy igényesen szórakoztasson.
– Mikor lesz az már? – kérdezed új lemezed címével, melyet egyik legszebb tradicionális zsidó-magyar népdalunkból emeltél ki. Ez a kedvenced?
– Sok kedvencem van, nem sorolnám egyiket sem előbbre, mind a gyermekeim. A Szól a kakas már című dal – melynek egyik sora a lemezborítóra került – annyiban különleges, hogy egyike az általam ismert három magyar nyelvű zsidó népdalnak, így mindig is úgy éreztem, hogy különös figyelmet érdemel. És a mondanivalója ma is aktuális: sokat elmond és megkérdőjelez az akkori és a mai társadalomról, az emberekről.
– Becsülendő, hogy a zsidó folklór kincseit átörökíted. Fogékony a közönség az újszerű feldolgozásokra?
– A magam útját járom, és eddig úgy tűnt, hogy sokakat megérint, ahogyan hozzáállok a dallamokhoz. De a decemberben megjelent új lemezemen már nemcsak zsidó népdalokat énekelek, hanem versfeldolgozásokat is, amelyek egymást erősítve és kiegészítve pörögnek s vegyülnek az albumon.
– Amikor a színpadon énekelsz, felidéződnek családi emlékeid, vallási gyökereid?
– Csak abból tudok táplálkozni, aki vagyok és ahonnan jövök. A rutint az éneklésben és a színészi játékban szeretem elkerülni. Persze, kell a profizmus, a gyakorlások, az énekórák, a test fizikai karbantartása, de mindez ahhoz szükséges, hogy mikor kiállok a színpadra, már csak a dal legyen, a közönség és az az ősi erő, amely mindannyiunkat összeköt. E ponton pedig már nem számít a vallás, a szín, a nyelv és más különbségek...
– Több zenekarral dolgoztál már, most saját csapatot szerveztél. Miért fontos ez?
– Három éve alakítottuk meg Fodóval – aki azóta is a legfőbb zenei alkotótársam – az Ezter nevű, inkább fiataloknak szóló formációt, tavaly pedig az akusztikusabb hangzásvilágú Bíró Eszter Quintetet, melyek egymás mellett működnek. Amikor szerepeket alakítottam vagy zenekarokban énekeltem, mások instrukcióit és elképzeléseit kellett megvalósítanom, amiből rengeteget tanultam és ami sokat formált. De egy idő után ez már kevés volt nekem.
– Ahogyan az előbb már utaltál rá, felfedeztétek költőóriásainkat is, köztük Radnótit, Kányádit, Nagy Lászlót. Milyen zenét illesztettetek a versekhez?
– A kétszeres platina- és kétszeres aranylemezes zeneszerző, Fodo írta a fantasztikus zenéket, lemezeinket is ő hangszereli. Hihetetlen érzékkel tud hozzányúlni különböző matériákhoz, az elgondolásai egyediek. Persze sokszor megküzdünk, mert mindkettőnknek határozott elképzelései vannak. De lehet, hogy ez kell ahhoz, hogy jó dolgok születhessenek.
– Második gyermekedet várod. Mindenre jut időd?
– Hát... De a legfontosabb, hogy a családomra és kislányomra minél több energiám maradjon, hiszen minden nap fontos egy kisgyermek életében. Inkább kevesebbet alszom, de megpróbálok minél több értékes percet vele és Pocaklakómmal együtt tölteni.
– Készülsz újabb meglepetésekre?
– A május 9-i pécsi koncert anyagából őszre kerül majd a boltokba a Bíró Eszter Quintet első DVD-je, amelyet reményeim szerint egy izgalmas, más típusú anyag követ még az idén. De hogy ez mi lesz, az még maradjon titok...
Bármelyik fotóra kattintva megnyílik képgalériánk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu