Embereken kísérleteztek a japánok

Súlyos bűnök terhelték a japán hadsereget a II. világháború alatt: a katonák kegyetlensége párját ritkította a megszállt területeken. Az egyik ilyen rémtett mégsem merült a feledésbe: a hírhedt 731-es egység bűnei napvilágra kerültek.

BulvárUjlaki Ágnes2010. 05. 19. szerda2010. 05. 19.
Embereken kísérleteztek a japánok

A japán császári hadsereg 1932-ben szállta meg Mandzsúriát. A biológiai fegyvert fejlesztő csoport, a 731-es egység Mandzsúriába települt, hogy a helyi lakosságot és hadifoglyokat feláldozva emberi kórokozókat szaporítson. Becslések szerint több tízezer embert öltek meg kísérleti és termelési célból. A háború végén a készleteket, berendezéseket és dokumentumokat megsemmisítették, majd az alakulat vezérkara Japánba menekült.

Néhány tucat tisztnek ez nem sikerült, ők szovjet hadifogságba estek. A Szovjetunióban elítélték őket, de viszonylag enyhe büntetéseket kaptak, néhány év kényszermunkát. A program vezérkarának zöme pedig amerikai őrizetbe került Japánban. Nem vonták őket háborús bűnösként felelősségre, mivel a felmentésért cserében átadták kutatási eredményeiket az Egyesült Államoknak. A történészek szerint a japán biológiai hadviselés következtében összesen mintegy 300 ezer ember vesztette életét.

A most felálló japán vizsgálóbizottság feladata az egység tevékenységének megismerése lesz: a tervek szerint az áldozatoknak a még 1989-ben megtalált csontjait elemeznék majd, illetve tovább kutatnának az esetleges tömegsírok után. Japánban azonban egyrészt nemigen hisznek abban, hogy mindez valóban megtörtént, másrészt szeretnék elfeledni, hogy hazájuk mire volt képes a második világháborúban és az azt megelőző időszakban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek