Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Olyan kesztyűk és cipők kifejlesztésén dolgoznak a tudósok, melyekkel akár az épületek oldalán is közlekedhetünk majd. A gekkóktól kölcsönzött technológiával már sikerült falmászó robotot létrehozni.
A tudósok megirigyelték a gekkók azon képességét, hogy még a tükörsima felületeket is képesek megmászni. A gekkók a gravitációt meghazudtoló adottságukat a lábujjaikon található kicsiny sörtéknek köszönhetik. E mikroszkopikus szálak ezernyi apró csúcsban végződnek, s ezek hozzák létre az úgynevezett van der Waals erőt, egy olyan gyenge kötést, amit a molekulán belüli töltésaszimmetria hoz létre.
A tudósok több mint tíz éve fáradoznak azon, hogy az állatvilág e csodálatos képességét lemásolják. Most úgy tűnik, a Standford Egyetem kutatóinak sikerült. Az általuk kifejlesztett gumiszerű anyagot sok ezer apró, az emberi hajszálnál tízszer vékonyabb polimerszál borítja, ami olyan sima felületen is képes megtapadni, mint az üveg vagy a fém. Az új anyagot egyelőre egy robot-gekkó teszteli.
A tudósok azonban már az anyag továbbfejlesztésén dolgoznak. A cél az, hogy olyan erőssé tegyék, ami egy ember tömegét is elbírja. A kutatást az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma finanszírozza, de a pókember-kesztyűknek és -cipőknek a magasban dolgozók, a hegymászók, sőt akár az űrhajósok is hasznát vehetnék.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu