Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A különböző helyszínelős sorozatoknak köszönhetően már egy kisgyerek is tisztában van az ujjlenyomatok jelentőségével. Ezen kívül azonban mást is hagynak az emberek a tárgyakon: amikor megérintik azokat, számos mikroorganizmus marad utánuk.
Amerikai kutatók azt állítják, hogy mindannyian egyedi baktériumnyomokat hagyunk hátra mindennapjaink során. Bár még csak kezdeti szakaszban jár a módszer kidolgozása, a szakemberek úgy vélik: az új technika igen jól használható eleme lesz a bűnügyi helyszínelők munkájának.
Az eljárás lényegében azon alapszik, hogy az emberen belül és kívül is mikroorganizmusok milliárdjai élnek, s az már bizonyított, hogy ezek közössége egyedien jellemzi az egyes embereket. A szakemberek szerint egy átlagember általában 150 baktériumfaj egyedeit hordja a kezén, s bármely két ember között csupán 13 százalékos átfedés van a kézen élő baktériumfajok között.
Az eszközökről begyűjtött baktériumokat két hétre kitették a szabadba is, hogy lássák, vajon lebomlanak-e. Kiderült, hogy nem. „Ez a felfedezés valódi meglepetés volt számunkra" – mondta a kutatás vezetője.
Folyamatban van egy nagyobb program is, melyben az emberi „mikrobiomot", az összes mikroorganizmus genomját térképezik fel a tudósok , melyek a bőrön, orrban, hajon, fülben és az emésztőrendszerben együtt élnek az emberrel.
Ezek hasznos baktériumok, melyek védik a bőrt, segítik az emésztést és az anyagcserét, s betegséget okozó társaikkal ellentétben a szokásos tisztálkodás nem távolítja el őket. „A tenyér felületén lévő baktériumközösségek kézmosás után pár órán belül helyreállnak" – állítják a kutatók.
A bünőzők tehát törhetik a fejüket, miképpen tüntessék el a nyomaikat...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu