Hazudott? Mosakodjon meg!

Még a legbecsületesebb emberekkel is előfordul, hogy nem mondanak igazat. Kutatók megfigyelték, hogy a szóbeli füllentés után gyors fogmosásra vágyunk, ha leírjuk a hazugságot, akkor pedig kézmosásra érzünk kényszert.

BulvárSzabó Enikő2010. 10. 15. péntek2010. 10. 15.
Hazudott? Mosakodjon meg!

Szakemberek 87 fő bevonásával vizsgálták a hazugságok hatásait. Arra jutottak, hogy akik hazudtak, nagyobb valószínűséggel mosnák ki utána a szájukat vagy a kezüket, mint azok, akik igazat mondanak.

A kísérletben arra kérték a résztvevőket, hogy ügyvédként viselkedve próbáljanak egy kollégájuk előléptetéséért küzdeni. A szereplőknek abba a szituációba kellett képzelniük magukat, hogy megtaláltak egy nagyon fontos dokumentumot, amit a vetélytársuk veszített el, s amelynek visszajuttatása annak előrelépést, nekik visziont  hátrányt jelentene. A résztvevők maguk dönthettek arról, hangüzenetben vagy e-mailben tájékoztatják-e kollégájukat, s hogy hazudnak, vagy igazat mondanak-e neki.

Az üzenet elkészítése után a résztvevőket rögtön arra kérték, hogy egy állítólagos reklámkutatás céljából, rangsoroljanak néhány tisztálkodási terméket – száj- és kézmosókat – aszerint, hogy éppen mennyire érzik szükségét azoknak, illetve mondjanak egy árat, amelyet hajadóak lennének kifizetni az adott árukért.

Akik a telefon hangpostáján hamis üzenetet hagytak, nagyobb vágyat éreztek a szájmosásra és hajlandóak voltak magasabb összeget kifizetni a szükséges termékekért, mint azok, akik az igazat mondták. Akik e-mailben hazudtak, a kézmosáshoz használt termékeket részesítették előnyben.

Hölgyeim és uraim, figyeljék, hogy a környezetükben ki mos fogat vagy kezet, s máris fülön csíphetik a hazudozókat...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek