Megtalálták Kolcsak aranyát?

Kilencven éve foglalkoztatja az oroszokat, vajon hová tűnt Oroszország aranykészletének fele a polgárháborúban? Felmérhetetlen értékű kincsnek, ötszáz tonna aranynak veszett nyoma 1919 végén. Utoljára a fehérek fővezérének, Kolcsak admirálisnak a parancsnoksága alatt őrizték.

BulvárUjlaki Ágnes2010. 10. 16. szombat2010. 10. 16.
Megtalálták Kolcsak aranyát?

Alekszandr Kolcsak admirális (1874–1920) az I. világháború orosz hőse volt, több tengeri csata győztese, köztisztelet és nagy népszerűség övezte. (Mostanában újraéledt a Kolcsak-kultusz Oroszországban, amit az állam is támogat. Óriási sikert aratott a róla készült nagyszabású film, szobrokat állítottak neki. Idealizált alakjában a nagy orosz hőst tisztelik manapság.) A polgárháborúban a Fehér Gárda vezetőjeként harcolt a vörösök ellen. Amikor elfoglalták az ország keleti részét, kikiáltották Oroszország kormányzójának. Az ország aranytartalékának mintegy fele, több mint 500 tonna Kazanyból – ahol őrizték – hosszas vándorút után Omszkba, ott pedig Kolcsak kezére került. Ő azonban csak a tizedét használta fel belőle fegyvervásárlásra.

Az aranyat 1919 késő őszén egy vasúti szerelvényre rakatta és Nyizsnyeudinszkba indította. Ott az Antant képviselői rábírták, hogy mondjon le kormányzói tisztéről, az aranyat pedig adja át megőrzésre az ott lévő csehszlovák egységnek. Ebbe a katonai támogatás reményében bele is egyezett, azonban elárulták és a bolsevikok kezére adták. 1920 januárjában golyó általi halálra ítélték és kivégezték. Csehszlovákia az arany egy részéből kiváltotta katonáit, hogy hazamehessenek. De az aranykészletből még több mint háromszáz tonna azóta is hiányzik.

Régóta tartja magát az a feltételezés, hogy a kincs a Bajkál-tó fenekén pihen. A szibériai tó rendkívül mély, de most már pontosan ismerik annak a helynek a koordinátáit, ahol az aranyat sejtik. A két mélytengeri kutatóhajó aranyrudakra emlékeztető fényes tárgyakat talált 480 méteres mélységben. Tavaly innen hoztak fel egy, a polgárháború idejéből származó vasúti vagont. Ugyanott találtak katonai használati tárgyakat is, amelyekből többet is a felszínre hoztak. De néhány hete be kellett fejezni a kutatást, hiszen a világ legöregebb és legmélyebb tava már befagyott. Legközelebb jövő nyár elején derülhet ki, valóban Kolcsak aranya csillog a mélyben, vagy egy álommal továbbra is gazdagabb – és háromszáz tonna arannyal szegényebb – marad Oroszország.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek