Mi van a ruha alatt?

Az elektromágneses elven működő személy-átvizsgáló berendezések előtt nincsenek titkok: a ruha alá is belátnak. A készülék hazai forgalmazója ugyanakkor úgy véli, nem sért személyiségi jogokat az „eqo”.

BulvárRomvári Orsolya2010. 10. 26. kedd2010. 10. 26.
Mi van a ruha alatt?

A Smiths Detection cég által kifejlesztett „eqo” tulajdonképpen egy háromdimenziós szkenner. A készülék az elektromágneses sugárzás segítségével rajzolja meg a detektorpanel elé állított személy kontúrját. A milliméteres hullámhosszú átvilágítással még a ruha alá rejtett tárgyak is észlelhetőek, készüljenek bár kerámiából, fémből, papírból, bőrből vagy műanyagból, de a folyadékot, élelmiszert, narkotikumot és robbanóanyagot is láthatóvá teszi.

– Az „eqo” végre betömi azt az igencsak széles biztonsági rést, amely a beléptető pontokon tátong – nyilatkozta Pammer-Zagroczky Ágnes, a berendezést forgalmazó Z&Z Kft. ügyvezető igazgatója. A cég szerint a repülőterek, a stratégiai fontosságú létesítmények, kormányzati és közhivatalok biztonságának gyenge pontja a belépő személyek átvizsgálása. Amíg ugyanis a táskák és csomagok tartalma a röntgen berendezésekkel anyaguktól függetlenül is jól megjeleníthető, a személyek átvizsgálásához használt fémkereső kapuk és fémdetektorok kizárólag fémek vagy fémeket is tartalmazó tárgyak felderítésére képesek. Pedig a veszélyes tárgyak nem biztos, hogy fémből vannak: a robbanóanyagok például eleve nem tartalmaznak mágnesezhető anyagokat, de a kések is készülhetnek kerámiából vagy polikarbonátból.

A készüléket fogadtatása mégis ellentmondásosra sikeredett. Sokan kétségbe vonják, hogy a biztonságunkra hivatkozva megengedhető, hogy a repülőtéren „pucérra” vetkőztessenek. A forgalmazó cég ugyanakkor úgy véli, hogy a módszer nem sérti a személyiségi jogainkat. Azt mondják, az átvizsgálás során készült valós idejű képet semmilyen módszerrel nem lehet rögzíteni, a képalkotó szoftver pedig automatikusan elhomályosítja az arcot, torzítja a vizsgált személy alakját, különös tekintettel az intim testrészekre. Másrészt a rendszert két személy kezeli. Az átvilágított képet vizsgáló egy távoli munkahelyről dolgozik, s csupán rádiókapcsolatban áll az átvizsgálóval. Így kizárt, hogy a ruha nélküli képet összekapcsolhassák a vizsgált személlyel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek