Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vannak olyan szerencsések, akik általában jobb pénzügyi döntéseket hoznak, s inkább akkor vállalnak kockázatot, ha az remélhetőleg kifizetődik. Ennek oka egy bizonyos génváltozat, nem pedig az iskolapadban töltött évek.
Cary Frydman, a Kaliforniai Technológiai Intézet kutatója korábban kiderítette, hogy összefüggés található bizonyos génváltozatok és a pénzügyi kockázatvállalás között. Most azt kutatta, mi rejlik e mögött.
Kilencven fiatal férfival játékos pénzügyleteket bonyolítottak le. Mindegyikük kapott 25 dollár alaptőkét, melynek egy részét befektethette 140 szimulált pénzügyletbe, vállalva a kockázatot. A legtöbb résztvevő észrevette, ha egy üzlet nyereséggel kecsegtetett. Azonban a MAOA-L génvariánssal rendelkezők 6,4 százalékkal többször döntöttek a nekik megérő kockázatos üzlet mellett, mint a MAOA-H változat hordozói. A kevésbé ígéretes kockázatokat mindkét csoport egyenlő arányban utasította el. Az L-variánssal rendelkezők tehát nem csupán vakmerőbbek voltak, hanem kockázatos körülmények között valóban jobb döntéseket tudtak hozni, s csak akkor vállalták gyakrabban a kockázatot, ha az megérte.
A MAOA gén egy olyan enzimet kódol, amely agyi jelátvivő anyagokat bont le, mint például a szerotonin, a dopamin vagy a norepinefrin. Az L-változatot hordozók kevesebb enzimet termelnek, mint a H-változattal rendelkezők. Ezért az előbbieknél az agyi jelátvivők nagyobb koncentrációban vannak jelen – s ez adhat okot eltérő viselkedésükre.
Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy például a norepinefrin magasabb koncentrációja az agyban olyan döntés meghozatalához vezet, amely az azonnali legmagasabb jutalommal kecsegtet. Más kísérletek alapján pedig úgy tűnik, hogy a magas dopaminkoncentráció is jobb döntéseket tesz lehetővé.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu