Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A zavargásokkal, tüntetésekkel teli elmúlt időszak kapcsán az Amerikai Vöröskereszt azt vizsgálta: vajon a fiatalok mennyire ismerik az ártatlanok védelmét és a fegyveres konfliktusokat szabályozó genfi egyezményt?
Kép: South Korea Army soldiers pass by weapons used during the Korean War at Korea War Memorial Museum in Seoul, South Korea, Monday, Feb, 23, 2009. North Korea recently deployed a new type of medium-range ballistic missile capable of reaching northern Australia and the U.S. territory of Guam, South Korea's Defense Ministry said Monday.(AP Photo/Ahn Young-joon), Fotó: Ahn Young-joon
A kutatás eredményei mélyen elgondolkodtatóak. A megkérdezett fiataloknak csupán a fele hallott már a genfi egyezményekről, ugyanakkor ötből négyen úgy gondolják, hogy hasznos lenne, ha már az iskolában, még a szavazókoruk vagy besorozhatóságuk elérése előtt hallanának ezekről.
Pedig az egyezmény nem új keletű: az 1949-ben elfogadott négy genfi egyezmény foglalja magában az alapvető nemzetközi jogszabályokat fegyveres konfliktusok esetére – a civil lakosság védelmét, a betegek, sérültek ellátását, a hadifoglyokkal történő humánus bánásmódot.
A Vöröskereszt szakértői szerint a genfi egyezmény megismertetése azért is különösen fontos, mivel a fiatalok látásmódja jóval radikálisabb egy-egy háborús helyzet esetén. Míg a felnőttek 51 százaléka szerint elfogadható az ellenség megkínzása, addig a kiskorúak 59 százaléka gondolja így – fordított esetben pedig a fiatalok 41, míg az idősebbek 30 százaléka véli úgy, hogy az amerikai katonák ellenfél által történő megkínzása is igazolható lehet. A legmegdöbbentőbb azonban mégiscsak az, hogy míg a felnőttek 29, addig a fiatalok 56 százaléka ért egyet a szemet szemért elvvel: vagyis ha az ellenség amerikai hadifoglyokat öl meg, akkor az amerikaiak is megölhetik a hadifoglyaikat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu