Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mind ismerjük azt az éles zümmögő hangot, amelyet, ha nem vagyunk megfelelően elővigyázatosak, rövid időn belül éktelen vakarózás követhet. Mivel újra itt a nyár, újra itt van a szúnyogszezon is: jöhet a krém a bőrre, a háló az ablakra és így tovább.
Kép: Szúnyog rovar vér vérszívó csípés köröm bőr 2006 05 22 Fotó: Kállai Márton
Hogyan is működik a szúnyog? A nőstény (a hímek ugyanis nem vadásznak ránk) számára a kilélegzett szén-dioxid olyan, mint számunkra a világító nyíl a sötét moziteremben. A rovar ezért fényben vagy sötétben, szabadban vagy a lakásban egyaránt rátalál áldozatára, és „vért vesz” tőle. Aminek enyhébb következménye a viszketés – rossz esetben azonban számos, korábbi alanyaitól felszedett fertőzést injekciózhat az emberbe. Mi több: a történelem során nem létezett olyan rovar, amelyik több betegséget és halált okozott volna, mint a szúnyog.
A Kaliforniai Egyetem munkatársai most három olyan anyagot azonosítottak, amelyek megzavarják a szúnyogok szén-dioxid-érzékelését. Az illető molekulák blokkolják a rovarok fején, közelebbről az állkapcsi tapogatón elhelyezkedő érzékelő szerveket, amitől a kis vérszívók szagvakok lesznek. Az említett anyagok olcsóbbak és hatékonyabbak, mint a ma használtak – állítják a kutatók –, ezért jó eséllyel hamarosan forgalomba kerülhetnek az ezekre alapozott védőeszközök. Reméljük, hogy hazánkba is eljutnak majd a szúnyogátverők.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu