Ki hitte volna, hogy Egyiptom ősi földje még számos piramist rejt? Műholdas felvételek elemzésével egy NASA által szponzorált birminghami laboratóriumban rájöttek, hogy tizenhét, föld alá temetődött, gúla alakú épületről lehet szó.
A brit csapat 700 kilométerre a földfelszín felett keringő kamerákkal pásztázta végig az egykori ókori birodalom területét. Az infravörös képalkotó eljárást használó műhold az egyméteresnél kisebb tárgyakat is észleli.
A kutatók Egyiptomban tesztelték, mennyire mutatnak igazat a műholdképek. Szakkarában egy próbafeltárást engedélyeztek dr. Sarah Parcaknak és csapatának Tanisz városában. Taniszból ma már semmi sem maradt meg, mintha a föld nyelte volna el az évezredek alatt. Az infravörös felvételek azonban bepillantást engednek a település múltjába.
Valaha Tanisz egy virágzó város volt, rengeteg épülettel és kiterjedt úthálózattal. A XX. dinasztia idején alapították, és a XXII. dinasztia korában Egyiptom politikai központjává vált. A régészek egy 3000 éves taniszi házat szemeltek ki az ásatáshoz.
Végül igazolták a műholdas technológia hatékonyságát: a felvételeken látottak és az ásatások során feltárt épület tökéletesen megegyezett. A kutatók a módszerrel további ezer sírra és háromezer ősi településre bukkantak.
Bármelyik fotóra kattintva megnyílik a képgalériánk!