Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Míg az Egyesült Államok repülőterein július közepétől a légi utazás biztonságát szavatoló testszkennerek újabb, kevésbé „indiszkrét” szoftverét vezetik be, addig Európában egyre nagyobb ellenállás övezi e berendezés használatát.
Rövid, ám annál viharosabb múltra tekint vissza a testszkennerek repülésbiztonsági használata: a 2009 karácsonyára időzített terrorkísérlet vezetett gyors elterjedéséhez az Egyesült Államok repülőterein. Egy Amszterdamból Detroitba tartó járaton az al-Kaidához tartozó nigériai terrorista az alsóruházatába rejtett bombával próbálta felrobbantani a gépet. A kísérlet ugyan kudarcba fulladt, azonban éppen elég riadalmat keltett ahhoz, hogy bevezessék a teljes testről részletes röntgenfelvételt adó átvilágító kapukat, a testszkennereket.
A szerkezetet tavaly ősz óta teszteli a német szövetségi rendőrség, a hamburgi repülőtéren önként vállalhatják az utasok az átvilágításukat, mégis botrányok kísérték használatát itt és más európai reptereken. Az egyik fő kifogás az utasok részéről éppen az igen részletes ábrázolás: a testkontúr mellett élesen rajzolódnak ki a nemi szervek, sőt a szilikonimplantátumokat is teljes biztossággal kimutatja. A másik nagy problémát a 70 százalékos riasztási arány jelenti, azaz a készülék szinte mindenre beriaszt. A testszkennerek túlérzékenysége miatt nőtt a várakozási idő, a 8 másodperces folyamatból könnyen lehet 10 perces kínos toporgás, tapizás és vetkőztetés – épp ellenkezője annak, amit eredetileg akartak a légihatóságok. A műszer egészségügyi szempontból is kifogásolható: mint minden röntgensugárzás, így ez is károsíthatja az emberi szervezetet.
Az európai kudarccal majdnem egy időben az Egyesült Államok repülőterein – a szemérmes utazóközönség megnyugtatására – bevezették a készülék új, továbbfejlesztett verzióját, amely a test részletes képe helyett egy általános testkontúrt mutat, megszüntetve az utas tényleges képét, viszont kiemelve azt a területet, ahol rendellenességet észlel. Európa azonban ellenáll: az Európai Parlament egy hónappal ezelőtt szavazta meg állásfoglalását, mely szerint a repülőtereken is biztosítani kell „a magánélet védelmét és az egészségügyi kockázatok csökkentését”, és külön hangsúlyozza a gyermekek, terhes nők, idősek és mozgássérültek igényeinek figyelembevételét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu