Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ajándékot nem kifejezetten elegáns visszakérni, ennek ellenére gyakran előfordul. Az ilyen esetek két okból is gyakoriak: bár az ajándékozás, mint szerződés, törvényi meghatározása szerint ingyenes, valójában egy sor ki nem mondott, pénzben ki nem fejezhető elvárás kapcsolódik hozzá. Egyik oldalon nagyon is kézzel fogható vagyon, a másik oldalon szeretet- és bírvágy, az igény a megbecsülésre és a tiszteletre, olykor az uralkodásra. Mindez megspékelve egy leginkább bírói belátásra és mérlegelésre épülő jogszabályi háttérrel, így nem csoda, ha a téma több érdekes esettel is szolgál.
A felek házassága nem sikerült jól, másfél év után be is adták a válókeresetet. A jogvita a közös ház miatt tört ki, amelynek fele tulajdoni hányadával a férj a házasság kezdetekor ajándékozási szerződés útján lepte meg menyasszonyát. A volt férj az ajándékot azzal az elképzeléssel adta, hogy a házasság holtomiglan-holtodiglan tart, nem ér véget röpke másfél év után – ezt alighanem senki sem róná fel neki. Ugyanakkor azt már nem szerette volna, ha ez az utólag rövid közjátéknak számító párkapcsolat több millió forintot vesz ki a zsebéből. Ezért a válóper során amellett érvelt, hogy az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és anélkül az ajándékozásra nem került volna sor. A volt feleség azzal válaszolt, hogy az ajándékozásra a közös életfeltételek megteremtése érdekében került sor, a házasság megromlása pedig nem írható kizárólag az ő terhére, ugyanis abban mindketten elévülhetetlen érdemeket szereztek. Ily módon igazságtalan lenne tőle visszavenni a fél házat, hiszen a házasságot nem egyedül rontotta el, hanem férjével munkamegosztásban. Hogy álláspontját nyomatékosabbá tegye, a Legfelsőbb Bíróság állásfoglalására hivatkozott, mely kimondja: nem követelhető vissza az ajándék, ha a feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartásával maga okozta. Ugyanis saját felróható magatartására előnyök szerzése céljából senki nem hivatkozhat.
A férj erre szintén a Polgári Törvénykönyv sorban következő passzusával vágott vissza: a másik fél felróható magatartására az is hivatkozhat, aki maga sem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Ebből következik, hogy ha ketten hibásak a várakozás meghiúsításában, akkor is visszakövetelhető az ajándék. Az asszony szerint – bár készséggel elismerte, hogy ez ügyben neki is van vaj a fején – a várakozás meghiúsulásában férje is közrehatott, ezért nem kérheti vissza a ház tulajdonjogának felét.
A bíróság a férjnek adott igazat, és kimondta, hogy az ajándék visszakövetelésére az ajándékozó felróható magatartása miatt csak akkor nem kerülhet sor, ha az ajándékozást megalapozó feltevés meghiúsulásában kizárólag az ajándékozó hibás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu