Kinek mondjam el?

Család-otthonUjlaki Ágnes2008. 02. 22. péntek2008. 02. 22.
Kinek mondjam el?

Kedves Ágnes!
Megdöbbentő esetről értesültem a rokonságból. Bátyám kislánya szenvedélyes internetező, mint sok más mai gyerek. Kis unokahúgom 12 éves, okos, talpraesett, jól tanuló gyerek. Szülei nem nagyon értenek a számítógéphez, de amikor Jutkának megvették a régóta vágyott laptopot, felhívták a figyelmét arra, hogy tartson mértéket a netezésben. Egy darabig ellenőrizték is, hogy napi egy óránál többet ne töltsön gép előtt. De aztán már nem figyeltek erre annyira, mivel látták, hogy bizonyítványa továbbra is jó, és szófogadó, rendes kislány.
Annál nagyobb volt a megrökönyödésük, amikor Juditka lelkesen elmesélte, hogy levelezőpartnerei között van egy 48 éves „tanár bácsi”, akivel egy társasjáték során ismerkedett meg, majd levelezni kezdtek. Dénes bácsi sokra tartja az ő véleményét könyvekről, filmekről, és legutóbb már azt írta neki, hogy őt tekinti a legjobb barátjának. A gyerek kicsit furcsállotta, hogy a bácsi azt kérte, ne szóljon a szüleinek és az osztálytársainak erről a barátságról, legyen az ő titkuk. Mivel nem értette ezt a kérést, nem is tartotta be – szerencsére.
A szülei nagyon megijedtek, a bátyám azonnal üvöltözni kezdett, hogy agyonüti azt a gazembert, de hát persze nem tudja elérni, mert nem tudni, az e-mail-cím mögött ki rejtőzik. Végül elmagyaráztuk a kislánynak a veszélyt, s nem kerteltünk. Ez talán hiba is volt, mert sírt, hogy ő már senkiben nem fog megbízni. Hogyan óvjuk meg a gyerekeket?
Üdvözlettel:
Egy keresztmama

Kedves Keresztmama!

Bizony, nem kis gond ez. Minden szülőnek tisztában kell lennie azzal, hogy amikor gyermeke kezébe adja a számítógép és az internet csodálatos lehetőségeit, egyben annak veszélyeivel is számolnia kell. Magam is hallottam már több ilyen esetről, amikor beteges hajlamú férfi a gyerek vagy kamasz bizalmába férkőzik, barátjának adja ki magát. A gyereknek persze jólesik a felnőtt érdeklődése, fontosnak és különlegesnek érzi magát a hízelgő szavaktól. Észre sem veszi, mikor telik meg a levelezés burkolt szexuális tartalommal. És néha annyira sikerül a manipuláció, hogy a kislány vagy kisfiú elmegy egy személyes találkozóra…
Mit lehet tenni? Ha a szülő ért a számítógéphez, tudja ellenőrizni a gyerek levelezését. (Bár egy kamasz ezt rossz néven veszi.) De nem lehet mellette minden percben. Úgyhogy csak az a megoldás, ha felkészítjük őt a veszélyekre. Akár példákat elmesélve. Tanítsuk meg arra, hogy soha ne adja ki a családi vagy a személyes adatokat, és ha a fentiek ismeretében gyanús lesz valaki, azonnal szakítsa meg vele a kapcsolatot.
És mindenekelőtt a teljes bizalom légkörét kell otthon kialakítanunk. Juditkáéknál ez szerencsére megvolt, így nem történt baj.
Üdvözlettel:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek