Sakkban tartva a másikat

Vannak olyan házasságok, párkapcsolatok, ahol bizonyos célokat zsarolással érnek el. A zsarolás épp olyan beteges és kényszeres viselkedés, mint a féltékenység.

Család-otthonBalogh Mária2008. 02. 15. péntek2008. 02. 15.
Sakkban tartva a másikat

Ismerek egy asszonyt, akinek az a rögeszméje, hogy ha munkanélküli férje nem visz haza pénzt mindennap, akkor nem engedi be a lakásba, és így a gyerekeit sem láthatja. Amikor a gyenge idegrendszerű asszony a minap megverte a férjét, majd kilökdöste a lakásból, ennyit kiáltott a férfi után: „Ha látleletet mersz vetetni, feljelentelek a rendőrségen a számlacsalásaid miatt, és a kölyköknek azt mondom, nőd van!” A nő persze eléri a célját, sakkban tudja tartani élete párját. A diplomás férfi most már filléres segédmunkákat is elvállal, csakhogy megfeleljen a feleségének, miközben nyugdíjas anyja kenyerét eszi, és esténként nála hajtja álomra a fejét.
Zsarolni nemcsak a nők tudnak, a férfiak is. Hozzám közel lakik egy negyven év körüli, háromgyerekes tanárnő, aki második házasságában tíz évig élt marionettként. Azt állítja, azért tűrt el minden megaláztatást, mert őszintén hitt abban, hogy jobbra fordul zaklatott, veszekedésekkel terhes házassága. Lelkileg labilis férje ezzel alaposan vissza is élt. Ha bármi vélt vagy valós sérelem érte és nem értett szót a feleségével, netán összekülönböztek a „hozott” gyerekek miatt, a családfő máris készítette a bőröndjét. Évente legalább kétszer azzal zsarolta feleségét, hogy elköltözik. A kiszámíthatatlan férfi addig riogatta a szerencsétlen asszonyt, amíg az egyik pakolós napon, a nő ennyit mondott: „Ha költözni akarsz, és nem érzed jól magad itthon, menj el. Segítek csomagolni!” Azóta külön élnek.
A zsarolások következményeként megromlik s iszonnyá válik az addig sem tökéletes viszony a párok között, tudtuk meg Török Zsuzsa szakpszichológustól. A zsarolás a szabadság korlátozásának az egyik legdurvább szintje, amikor nem a szeretet tartja életben a kapcsolatot, hanem beteges birtoklás és a lélekölő játszmázás. A zsarolás, a manipuláció mindig a harcról szól. Arról, hogy a férfi – vagy a nő – nem bízik önmagában, de a partnerében sem, ezért akarja megalázni és a hatalmában tartani. Legtöbbjük vagy valamilyen bűntudattól vagy kisebbrendűségi érzéstől szenved. Az értékes, szép nőket úgy szorítják sarokba a zsarnok típusú férfiak, hogy elhitetik velük: a hiba csakis a nőben van, mert rossz a természete, csúnya, nem elég okos, nem méltó a férfi szeretetére, és olykor még gonosz is. Rajtunk múlik, mikor fújunk ébresztőt magunknak és az önző, bennünket elnyomó párunknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek