Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Új Tudás – Műveltség Mindenkinek – ez a címe az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemrég meghirdetett programjának. Hiller István szakminiszterrel néhány fontos intézkedést vettünk sorra.
Kép: Els™ nap az iskol‡ban, als—s, els™s, di‡k, tanul—, iskola, tan—ra, tan’t‡s 2004.09.01. fot—: NŽmeth Andr‡s PŽter
– Miniszter úr, elégedett a feladatokhoz rendelt összegekkel?
– Ez a program nemzeti ügy. Arról szól, hogy az oktatás és a kultúra eredményessége Magyarország sikerének záloga. Az érvényesülés útja a tudás és a műveltség. Miniszterként biztosan állíthatom: ilyen nagy korszerűsítési program 1993 óta nem volt a magyar közoktatásban. A konkrét szakmai javaslatok mellett azt is pontosan megmondjuk, milyen forrásokból mennyi pénzt fogunk fordítani a közoktatás korszerűsítésére, s arra, hogy minden gyerek eséllyel kezdje az iskolát. A programra 2008 második félévétől kezdődően 2009 végéig megközelítően 150 milliárd forintot biztosítunk. Ez pluszpénz a közoktatásban: kétharmadát az Új Magyarország Fejlesztési Terv uniós forrása, egyharmadát a költségvetés biztosítja. A folytatáshoz is megfelelő forrás áll majd rendelkezésre.
– Mit lehet tenni akkor, ha az óvodáztatási segély csak addig fontos a hátrányos helyzetű gyerekek szüleinek, amíg felveszik azt?
– El kell érni, hogy minden gyermek hároméves korától járhasson óvodába. A halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek szüleinek segítséget nyújtunk ahhoz, hogy gyermekeik minél hamarabb részt vehessenek az óvodai ellátásban. E rászoruló családok számára 20 ezer forint óvodáztatási segélyt adunk beiratkozáskor, továbbá félévenként 10 ezer forintot. De ezt feltételhez kötjük: akkor kapják meg, ha gyermekük az óvodai foglalkozások 75 százalékán részt vesz.
– És miért éppen a halmozottan hátrányos helyzetű fiatalokkal foglalkozó pedagógusok, illetve az intézményvezetők kapnak több pénzt?
– Az Új Tudás programnak öt pillére van. S ez az öt elem egymásra épülve – az esélyegyenlőség figyelembevételével – ad ki átfogó közoktatási koncepciót a korai fejlesztés megerősítésétől a tanári pálya rangjának visszaállításáig. Itt azt mondtuk ki: több munkáért, jobb képességekért – több járjon. Illetve, hogy a pedagógushivatásnak újból presztízse legyen. Jövőre hárommilliárd forint fölé emeljük a minőségi bérpótlék rendszerét. Jobban elismerjük az intézményvezetők munkáját: 20-40 ezer forinttal növeljük a pótlékot, hiszen az intézményvezetői felelősség átlagon felüli teljesítmény, indokolt a különdíjazású elismerés. Akik pedig halmozottan hátrányos helyzetű diákokat tanítanak, jogosultak lesznek 30-50 ezer forintos bérpótlékra. Ez ugyancsak az átlagosnál nagyobb erőfeszítést igényel.
– Pályán tarthatók a friss diplomások a 30-40-50 ezer forintos többletjuttatással?
– Aki a pedagógusi életpályát választja, segítséget nyújt a jövő nemzedékének felneveléséhez. Fontos a jövedelem, így az a többletjuttatás is, amellyel a pályakezdők segítséget kapnak az induláshoz. Ez az összeg megerősítheti a pedagógusokat abban: érdemes egy életen át a pályán maradni.
– Gondolom, ön is nagy reményeket fűz az új kormányprogramhoz. Mikor jelentkeznek először az eredmények?
– Már elindult a program, hiszen például az iskolák korszerűsítésére idén már több mint 50 milliárd forintot fordítunk – uniós forrásból. Tehát a program hatása a jövő évtől kezdve látszik majd. Az Új Tudás program hazánk közös ügye: esélyének és sikerének a programja. Erről személyesen egyeztetek az oktatási szakmai szervezetekkel, konferenciákat szervezünk országszerte, és mindenkinek a véleményét várjuk. Azt pedig remélem, hogy a programban az ellenzéki pártok szakmapolitikusai is felismerik a közös nemzeti ügyet. Senkinek sem lehet célja, hogy elzárja a fiatalok elől a felemelkedés útját.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu