Teszt-vesz sarok

Tengeri fuvallatok flakonba zárva

Család-otthonPalágyi Edit2008. 07. 11. péntek2008. 07. 11.

Kép: Kecskemét, 2008. WC illatosítók. Toalet, légfrissítő. Fotó: Ujvári Sándor

Teszt-vesz sarok
Kecskemét, 2008. WC illatosítók. Toalet, légfrissítő. Fotó: Ujvári Sándor

Cseppet sem mellékes, ha a mellékhelyiségben eluralkodnak a gusztustalan szagok. A szerencsések szélesre tárják az ablakot, hogy a kertből beáradjon a rózsaillat. Mások a nyakukba veszik a várost, hogy megleljék az otthon ideális mesterséges illatát.
A szagosítók választéka minden képzeletet felülmúl. Akad olyan elektromos készülék, amelyik 45 percenként más-más illatra vált, nehogy megszokja az úri orrunk. A csomagolás fotói azt sugallják, hogy délután még a napsütötte homokos part illata terjeng a nappaliban, este nyolckor a tengeri naplemente fuvallatát szívjuk be, hogy háromnegyed kilenckor a viharos széltől felkorbácsolt hullámok szagától gerjedjünk be. Nem sokalljuk hát a kétezer forintot, hiszen ezek után fölösleges nyaralni mennünk!
Ha némi önmérsékletet tanúsítunk, a vécében inkább a Brise termékét vetjük be, a „One touch mini spray” nevűt, ami 659 forintért citromos illattal árasztja el a légteret. A kispriccelt anyagról elárulja a gyártó, hogy „ártalmas a vízi szervezetekre, a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okoz”. Kezdjük már sejteni, mi az illatár ára, de kosarunkba tesszük az Oust tiszta illattal kecsegtető aeroszolos palackját is 529 forintért. Otthon ezt a feliratot silabizálhatjuk ki: „A légfrissítő használata előtt távolítsa el a helyiségből a madarakat! Használat után szellőztesse ki a helyiséget, mielőtt visszaengedné a madarakat!” Kérdés, mit tegyünk, ha se hal, se madár nincs otthon, csak gyerek, akinél – a brit és ausztrál kutatások szerint – asztmás, allergiás panaszokat okozhat a mesterséges szagosítók mindennapos használata.
Nekibuzdulásunkban megvesszük 669 forintért az Ambi Pur „szellő” névre hallgató flakonját. Ez állítólag pezsgő citrus és vizes illatjegyekkel teli, s frissességhullámot zúdít a lakásra. Az illaton kívül zúdul még tűzveszélyes hajtógáz – 30 százalék propán, ugyanennyi bután, 15 százalék izobután –, s némi etanol. Miután a hypoallergénnek szánt légfrissítő dobozán is azt betűzzük, hogy csak jól szellőztethető helyen használható, és hogy a keletkező permetet nem szabad belélegezni, a próbát berekesztjük.
Inkább gyors kereszthuzatot csinálunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek