Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kutatások bizonyítják: a vörösbor megvéd minket a vörös húsok emésztése közben keletkezett káros anyagoktól. Eggyel több ok, hogy szeressük – persze csak mértékkel.
Kép: KecskemŽt, 2008. augusztus 19. Bor, všršsbor. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor
Borban az igazság, borban a vigasz – tudjuk jól, de mostanra az is megerősítést nyert: részben még egészségünk védelme is benne foglaltatik. Legújabban izraeli tudósok mutatták ki, hogy a vörösborban lévő antioxidáns hatású vegyületek már a gyomorba kerülve gátolják az úgynevezett vörös húsok (a sertés, a marha és a borjú) zsírjából fölszabaduló, káros anyagok kialakulását.
Korábban úgy tudták, hogy a vörösbor antioxidáns (a sejteket a káros hatásoktól őrző, védő) anyagai a véráramba kerülve, annak közvetítése útján fejtik ki jótékony hatásukat. Ezt kétségbe vonva izraeli kutatók azt kezdték vizsgálni: mi történik a szervezetünkben, ha a vörös húsokat a vörösborral együtt fogyasztjuk. Régen közismert, hogy a nagy zsírtartalmú vörös húsokból az emésztés során olyan ártalmas anyagok képződnek, amelyek jelentősen növelik az érelmeszesedés, a daganatos betegségek, illetve a cukorbetegségek kialakulásának kockázatát. Időközben kiderült, hogy e veszedelmes képződmények egyike a malondialdehid nevű vegyület. A tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy ez az anyag és a vörösbor a gyomorban „összeeresztve” hogyan viselkedik.
Patkánykísérletekben követték nyomon az egymásra hatást. Ennek során a kísérleti állatok egyik felét csak vörös hússal etették, míg a társaság másik fele a hús mellé vörösbort is kapott. Az étkezést követő másfél óra múltán elaltatták az állatokat, eltávolították gyomrukat és kielemezték azok tartalmát. Ebből nyilvánvalóvá vált, hogy a vörös hússal együtt bort is fogyasztó állatok gyomrában kevesebb ártalmas melondialdehid képződött, mint azokéban, amelyek csak húst kaptak. Ráadásul ezzel párhuzamosan csökkent a szintén káros hatású hidroperoxid mennyisége is, ami pedig a zsírok lebomlásakor keletkezik. Az is kiderült, hogy e kedvező hatásokat a vörösborban lévő polifenolok idézték elő.
A kísérlet tanulsága, hogy a borban lévő, a szervezet számára védelmet nyújtó antioxidáns vegyületek (polifenolok) nem (csak) a véráramban, hanem már korábban, a gyomorba kerülve kifejtik jótékony hatásukat. A kutatás alapján okkal valószínűsíthető, hogy az étkezések után fogyasztott gyümölcs is így érvényesíti a vörösborhoz hasonló, kedvező hatását, hiszen nagyon sok gyümölcsféle gazdag antioxidáns polifenolokban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu