www.szabadfold.hu

Fotóink az interneten. A legkülönbözőbb családi események fényképen való megörökítése mára már mindenki számára könnyen elérhetővé vált. A számítógépek, az internet és a digitális fényképezés tömeges elterjedésével a frissen készült fotókat röpke idő alatt sokak számára láthatóvá tehetjük.

Család-otthonBudai Horváth József2008. 08. 29. péntek2008. 08. 29.
www.szabadfold.hu

A digitális fotózás forradalmasította a fényképezést. Ezelőtt a fényképezőgéphez filmet vásároltunk, óvakodtunk, hogy nehogy fényt kapjon a be- és kivételkor, a kattogtatás után a fotólabor felé vettük az irányt. Előhívattuk a negatívot és nagyíttattuk a képeket, vártunk néhány napot, visszamentünk a laborba, s a borsos számla kifizetését követően gyorsan vettünk egy fotóalbumot is, hogy legyen mibe behelyeznünk az így-úgy sikerült – többnyire átválogatott (közben fájó szívvel kihajítván a kevésbé jókat) – képeinket. S amennyiben a későbbiekben újabb nagyítást akartunk rendelni, a negatívról elő kellett keresnünk, azonosítanunk, majd kiválasztanunk a kedves felvételt, s aztán ismét irány a labor…

Csak csettintünk
A digitális fényképezőgéppel már a képek elkészítésekor megnézhetjük, hogy mit alkottunk, s ha nem tetszik, újabb próbálkozást tehetünk. Csakis a gépbe helyezett memóriakártya kapacitása befolyásolja, hogy hány felvételt készítünk, hiszen nem „pazaroljuk” vele a filmkockákat, lényegében több ezer fotót tárolhatunk el. Míg a hagyományos gépek kezelése meglehetősen sok szakismeretet követel, addig a digitálisak szinte mindent maguktól is tudnak, akár menet közben korrigálják a hibáinkat. A pillanat megörökítésének manapság talán legnépszerűbb eszköze a mobiltelefonokba épített kamera – innen a képtovábbító funkció pillanatok alatt elpostázza a képeket.
Ami a legfontosabb: számítógépünkön számtalan képet gyűjthetünk össze, tetszés szerint csoportosítva, miközben valamennyit kiírhatjuk CD- vagy DVD-lemezre, és e-mailben is elküldhetjük a világ bármely tájára, hogy másokkal is megoszthassuk élményeinket.

Fotóalbum, képgaléria
Itt jegyezzük meg, hogy mint bármilyen más fájl vagy dokumentum, a digitális fénykép is elveszhet, megsérülhet, megsemmisülhet vagy ellophatják. S azért is érdemes összes felvételünkről biztonsági másolatot készítenünk, hogy semmilyen rendellenesség bekövetkeztekor – rendszerösszeomlás, áramkimaradás, épülettűz, természeti katasztrófa – ne vesszen el munkánk gyümölcse.
Rövid idővel ezelőtt alkottuk meg a Szabad Föld Online fotóalbumát, ahová bárki feltöltheti kedvenc felvételeit, és ahol honlapunk látogatói kedvükre böngészhetnek ismerősök és idegenek remek felvételei között. Sőt, szavazatukkal is megerősíthetik véleményüket, hogy aztán a legtöbb voksot elnyert fotók készítőit havonta megjutalmazzuk, a képet pedig e rovatunkban közreadjuk.
Ejtsünk szót az internetes képgalériákról is. Az erre szakosodott portálok lehetővé teszik, hogy rokonaink, barátaink, ismerőseink, miután megnézték a fényképeinket, rendeljenek belőlük, megjegyzéseket fűzzenek hozzájuk, továbbá személyes ajándékok, pólók, naptárak elkészíttetéséhez is használják.
A fényképek feltöltésekor a nyilvános lehetőség helyett érdemes a privát megoldást választani, amely garantálja, hogy  az arra érdemeseknek egyedi hivatkozást vagy jelszót küldhessünk a képek eléréséhez.
Azok számára pedig, akik továbbra is a kézbe vehető fényképeket részesítik előnyben, egyáltalán nem kell feladniuk e jó szokásukat. Mindenesetre a múlt megőrzött emlékeit kitűnően konzerválhatjuk a különféle képfeldolgozó programok segítségével, mint ahogyan a digitális felvételeket is kinyomtathatjuk fotópapírra, így nézegetve mindet számítógépen és „valódi” fotón is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek