Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mennyibe kerül a számítógép? A használt számítógépek kereskedelme virágzó üzlet. A komputerek képességei kétévente megduplázódnak (Moore törvénye), ezért sok helyen, ahol csúcstechnológia szükséges, gyakran selejteznek le amúgy jó állapotban lévő gépeket. Ezek pedig nem a kukában végzik, hanem azokhoz kerülnek, akik kevésbé teljesítményigényes dolgokra használják: például otthoni internetezésre.
Van egy komputerszakbolt a szomszédomban. A következő felépítést – konfigurációt – ajánlották kezdőknek:
Használt számítógép: Matsonic alaplap · Intel Tualatin 1,2 GHz processzor · 18 GB HDD · 256 MB SD RAM · DVD-olvasó +CD-író · 1,44 FDD · Gf4 MX440 64 MB AGP VGA · 10/100 LAN · 2 db USB 1.1
Akció: 15 000 Ft.
Nos, vegyük sorra.
Alaplap
Nem más, mint egy nyomtatott áramkör, amelyhez kapcsolódik/kapcsolódhat a többi alkatrész.
Processzor
Ez a computer agya. Az első szó a gyártó nevét (Intel vagy AMD), a következő szó a termékcsaládot, a szám pedig a proceszszor gyorsaságát jelöli. Általános szabálynak elfogadhatjuk, hogy minél nagyobb ez a szám (tehát minél gyorsabb), annál jobb – bár ez függ a termékcsaládtól is. Fontos: ami 1 gigaherznél (GHz) lassúbb, azzal internetezni nem lesz nagy élvezet.
RAM
A számítógép rövid távú memóriája. Az iskolai feketetáblához hasonlítható: munka közben a gép itt tárolja az éppen használt adatokat, majd, amikor újabbakkal kell dolgoznia, az előzőeket letörli. Nyilván minél nagyobb felületünk van, annál hatékonyabb. 256 megabájt (MB) minimális követelmény manapság. Ínyenceknek: az SD-RAM és a DDR-RAM közül az utóbbit érdemes választani.
HDD
Merevlemez vagy winchester (magyar szlengben: vinyó). A komputer hoszszú távú memóriája. Ezen tároljuk a gépet működtető operációs rendszert, a különböző programokat, de az általunk létrehozott szövegeket, táblázatokat is, vagy fényképeinket, zenéinket stb. Legkevesebb 40 gigabájt (GB) ajánlott – bár kisebb merevlemezzel is lehet internetezni, csakhogy hamar „megtelik”.
Optikai meghajtó
Esetünkben DVD-olvasó + CD-író. Míg a merevlemezek mágneses alapon működnek – a magnószalaghoz hasonlóan –, az optikai meghajtók lézeres technológiával rögzítik az adatokat. Az olvasó mindenképpen szükséges, az írás lehetősége pedig nagy segítség, hiszen például a fényképeket CD-ken tárolhatjuk, így nem foglalják a helyet a gép merevlemezén.
1,44 FDD
Ez úgynevezett floppylemezek használatához szükséges – ma már nem fontos, jól megleszünk nélküle is.
USB
Ne vegyünk olyan gépet, amelyen nincs USB csatlakozási lehetőség. Hiánya egyrészt azt mutatja, hogy valóban régiséggel van dolgunk, másrészt a korszerű eszközöket (például fényképezőgépet) ennek segítségével lehet a géphez csatlakoztatni. USB 1.1 és 2.0 szabvány létezik; az utóbbi gyorsabb adatátvitelre képes, bár a korábbi sem rossz.
64 MB AGP VGA
Ez már nehezebbnek tűnik, bár nem az. Hátulról előre haladjunk ezúttal. VGA: ez a gép grafikus vezérlőjét jelenti. AGP (vagy PCI, PCI-E): csatlakozási és működési elv. 64 MB: számunkra ez a lényeges – lehet internetezni 8 vagy akár 4 MB memóriát használó géppel is, csakhogy lassú lesz és gyakran megmerevedik a kép, „belefagy az oldalba”. Ajánlott a minimum 64 MB.
10/100 LAN
Ez azt jelenti, hogy van a gépen kábeles hálózatba csatlakozási lehetőség, alkalmas az internethez csatlakozásra.
Szükségünk lesz ezenkívül egy monitorra (használtakat 3000 forinttól lehet kapni), billentyűzetre és egérre (ezt általában adják a géphez, de amúgy is olcsók). Összesen 20 000 forintból használható számítógépre lehet szert tenni.
Ez pedig már elég ahhoz, hogy a világhálón megkeressük, mennyibe kerül például egy mikrofonos fülhallgató meg egy webkamera – vagy egy új szuperszámítógép.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu