www.szabadfold.hu

Vásárlás az interneten. Szeretne éjjel-nappal nyitva tartó üzletben vásárolni, ahol a kosara cipekedés nélküli megpakolása és a fizetés is csupán percekig tart, miközben egyetlen lépésnyire sem kell hazulról kimozdulnia? Nos, mindez megtehető a webáruházakban. Hogy ennek során mire érdemes ügyelnünk, arról Bartha Hedviggel, a Symantec pr-menedzserével váltottunk szót.

Család-otthonBudai Horváth József2008. 08. 08. péntek2008. 08. 08.
www.szabadfold.hu

Ésszerű óvatosság
Az online áruházak elkérik néhány bizalmas személyes és pénzügyi adatunkat. A legegyszerűbb jelszó – név vagy lakóhely – helyett érdemes számok, betűk és írásjelek kombinációját alkalmaznunk. Megfontolandó, hány netes boltban tároltatjuk személyi adatainkat, bankkártyaszámunkat.
Az állítólag a szolgáltatótól származó, a számlainformációk és a jelszó továbbítását kérő vagy ezeknek egy linken keresztül felhívható weblapon megadására felszólító e-mailek többnyire hamisak, melyeket érdemes rögtön törölni.
A megbízható oldalak működtetői sok energiát és pénzt fordítanak arra, hogy a felhasználók számára kifogástalan szolgáltatást biztosítsanak, tehát óvakodjunk az olyan weboldalaktól, melyeknek nevében elírás vagy hiba található.

A bizalom végessége
Az internetes vásárláshoz használjunk hitelkártyát. A bankszámlakártya, a készpénz, a csekk vagy a pénzesutalvány sosem jár ugyanolyan fogyasztóvédelmi támogatással. Egyes árusítóhelyeken számlát nyithatunk, így nem kell minden egyes vásárlásnál ismételtem megadnunk az adatainkat. Sose adjuk ki a személyi vagy adószámunkat netes kereskedőnek.
Nyomtassuk ki az online vásárlás bizonylatát, hogy tudjuk, mikor és mennyit költöttünk. A megbízható webáruházoldalak tájékoztatnak a garanciáról és a visszaküldési szabályokról, közlik a szállítási és az esetleges adó miatti költségeket, eligazítanak a kapcsolati információkról, nevekről, címekről, telefonszámokról, és gyorsan válaszolnak a vevők kérdéseire. Ha a webhelyen „üzenőfal” is működik, érdemes megnézni, hogy vannak-e ott visszatérő üzenők vagy éppen negatív megjegyzések. A megbízható helyek általában az illegális vagy illetlen áruk kereskedelmét megtiltó rendszabályokat is hoztak.
A bevásárlóhely valós internetes védettségéről, a fizetési  információk titkosításáról tájékoztathat a felugró ablakban érkező információ, vagy a címben (URL-ben) megjelenik a http:// után egy „s” betű: https://. Az Internet Explorer-felhasználókat az alsó navigációs sorban feltűnő lakat ikon, a Netscape Navigator felhasználókat az alsó navigációs sorban felbukkanó zárt lakat ikon tájékoztatja – a nyitott lakat a nem védett helyet jelzi.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek