Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
WEB 2.0. Mit jelent a cikkünk témáját adó kifejezés? Telepítés nélkül futtatható szoftvereket, bárhonnan elérhető dokumentumokat, ngyenes tudástárakat, egyre gyarapodó közösségeket.
Képzelje el, hogy elektronikus levelezését, kedvenc internetes linkjeit, határidőnaplóját, dokumentumait, fényképeit, video- és hangfájljait bárhol, bármikor elérheti azonosítója és jelszava megadása után. Mindezt úgy, hogy nem kell magával hordania dokumentumait valamilyen eszközön, csak a böngészővel keresi elő – akárhol van, bármilyen számítógép előtt is ül. Ráadásul nemcsak saját dokumentumaihoz férhet hozzá, hanem mások is megoszthatják sajátjaikat önnel, mint ahogy ön is elérhetővé tehet mások számára bizonyos állományokat. Betekintést engedhet kollégáinak a határidőnaplójába, megoszthatja barátaival a közös nyaraláson készült fotókat. Sőt, számtalan ismeretlen internetezővel cserélhet információt: például úgy választhat szállodát vagy autót, hogy előtte elolvassa mások beszámolóit, ajánlásait.
A lényeg: nemcsak nézegetni való weboldalakat kapunk az internettől, hanem sokoldalúan használható eszközöket. Lássunk egy-két konkrét példát.
Közösségi hálók
Magyarországon 2002-ben, egy baráti társaság ötlete alapján jött létre az első ilyen típusú hálózat, wiw néven, ezt később iWiW-re keresztelték. A gyors sikeren felbuzdulva szaporodni kezdtek a hálózatok, megszületett a myVIP , a Barátikör.hu, a Milgram.hu.
E közösségek tagjai meghívó segítségével bővítik ismerőseik körét és egyben a közösséget. A felhasználók saját adatlapot készíthetnek, bizonyos információkat oszthatnak meg magukról (iskola, munkahelyek, elérhetőségek), tagjai lehetnek kisebb közösségeknek, fotóalbumokat állíthatnak öszsze és apróhirdetéseket adhatnak fel.
Kép- videomegosztó portálok
Közösségi weboldalak, ahol a felhasználók képeket vagy videoklipeket tölthetnek fel, nézhetnek és oszthatnak meg. Egyik legnépszerűbb ilyen oldal a YouTube. A képek és videók által bárki bemutathatja kreativitását, közkinccsé teheti humorát. Az ilyen portálokon általában lehetőség nyílik mások videóinak értékelésére, hozzászólások írására is.
On-line képszerkesztők
Webböngészőben működő programok, melyek segítségével elvégezhetők a (fény)képek alapvető változtatásai (sötétítés/világosítás, „vörös szem” eltüntetése stb.) anélkül, hogy bármit telepíteni kellene a gépünkre. Az ilyen programok legtöbbje képes a fotóinkat a gépünkről feltölteni, illetve a népszerűbb képmegosztó oldalakról levenni.
Wikipédia
Többnyelvű webes enciklopédia. Magában foglal számos különböző nyelvi változatot is, köztük a magyar Wikipédiát. Az angol változat szócikkeinek száma több mint kétmillió – ez a világ legnagyobb enciklopédikus műve. A 260 különböző nyelvű változatban összesen több mint tízmillió szócikk olvasható. A Wikipédiát világszerte több ezer önkéntes tudós, érdeklődő és általában értelmes ember írja, akik egyszer rábukkantak a világhálón, és úgy döntöttek, tudásuk egy részét közkinccsé teszik.
RSS-csatornák
Segítségükkel már nem szükséges keresgélnünk a friss információkat: beállíthatjuk, hogy honnan szeretnénk a friss híreket megkapni, így több (tíz, száz) oldal érdekes hírei egyetlen felületen hozzáférhetők lesznek. A csatornák egyes hírekből állnak, melyeknek címe, dátuma és rövid tartalma van, valamint van egy hivatkozás bennük, mely a hírt nagyobb terjedelemben tartalmazó oldalra mutat.
Ezeken kívül pedig vannak on-line szövegszerkesztők, irodai alkalmazások, blogok (naplók), fórumok, áruházak, zenegyűjtemények, térképalkalmazások és egyéb alkalmazások. Naponta egyre több.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu