Küldetés határokon át

Ismert emberek albumait lapozzuk fel sorozatunkban, régi fotográfiákat nézegetünk és hozzájuk kapcsolódó emlékeket idézünk. Ezúttal az egykori úszót, Hargitay Andrást kerestük fel.

Család-otthonBorzák Tibor2008. 10. 30. csütörtök2008. 10. 30.
Küldetés határokon át

Fordulópont
Ez a kissrác, éremmel a nyakában, még nem gondolja, mennyi minden vár rá az életben. Egerben készült a felvétel, 1966-ban, akkor már egy éve úsztam. Előtte egyáltalán nem állt hozzám közel a sport; a kerékpározás és a lovaglás tetszett ugyan, de úszni nem tudtam. Ezerkilencszázhatvanötben bejött az osztályba egy férfi, azt kérte, tegye fel a kezét, aki a Központi Sportiskola vízilabda-szakosztályába szeretne jelentkezni. Én feltettem a kezem, nem is értettem, miért. Ma már tudatában vagyok annak, hogy belső sugallatra történt. Előfordul, hogy az ember a szavait, a tetteit nem maga irányítja. Az én életemben többször is bekövetkezett ilyen; nem kétséges számomra, hogy adott időben és helyzetben eljönnek a sorsdöntő fordulópontok.

Stafétabot
Gunnar Larson olimpiai bajnok fog velem kezet a rajtkövön 1973 tavaszán, Berlinben. Mondhatnám azt is, átadja a 400 méteres vegyes úszás stafétabotját. A svéd fiú egy évvel előtte, az 1972-es müncheni olimpián győzedelmeskedett, minden esélyest legyőzött, még a biztos befutót, az amerikai Gary Hallt is, aki pedig korábban tíz másodperccel előzte meg a világ élmezőnyét. Nagy hatással volt rám a teljesítménye. 1973 őszén Belgrádban meg is nyertem a 400 méteres vegyes úszást. Ekkor rendeztek először világbajnokságot úszósportban, én hoztam haza innen elsőként a magyaroknak aranyérmet. Szerintem ez nem a véletlenen múlott, hiszen a Földön léteznek olyan helyek, melyekhez pozitív energiák társulnak. Mint például Belgrád (Nándorfehérvár), ahol Hunyadi János megverte a törököket, és ennek emlékére szólnak délben a harangok szerte a világban.

Tüzes név
Egyszerű kérdésekre keresem a válaszokat. Honnan jöttünk és miért vagyunk a világban? Mindennek megvan a maga jelentősége, így például a névadásnak is. Nem elég felütni az utónévkönyvet, és abban magyarázatot keresni, a neveknek sokkal mélyebb a jelentésük. Az András tűz- és levegőelemet hordozó név. Jelentése: ékes, válaszadó, férfias. Szent András a magyar koronán is szerepel, méghozzá Szent Fülöppel szemben. Hogy a pánt két végén éppen ők jelennek meg, annak üzenete van,  amely az apostolok cselekedeteiben rejtőzik. Hogy mélyebben elkezdtem foglalkozni a Szent Koronával kapcsolatos irodalommal, azt egy nyaralásnak köszönhetem. Unaloműzőként magammal vittem Pap Gábor Angyali Korona, Szent Csillag című írását. Nem tudtam letenni, mélyen megérintett. Hallottam az általa vezetett koronaszertartásokról is, az elsőt 1980. december 31-én tartották. Ez lényegében egy misztériumjáték. A korona képrendjének megfelelően arkangyalokat, apostolokat és szenteket idézünk meg, akik Jézus szavaival szólnak hozzánk, üzenve a mának. Ma már az Ember Fia Alapítvány elnökeként segítem ezeket a szertartásokat.

Őrház és kápolna
Egykori edzőm, Széchy Tamás, így biztatott a nagy versenyek előtt: „Ne felejtsd el, fiam, a hazádért úszol!” S ez megmaradt bennem, máig fontosnak tartom, hogy tegyek valamit a hazámért, a magyarságért. Évek óta járok a csíksomlyói ünnepségre. Egy alkalommal barátaim elvittek a havasokban hajdan dacosan álló Szent László-kápolna porig lerombolt helyére, ami jó kétórás gyaloglással közelíthető meg. Valaha minden év pünkösdjén ennél a kápolnánál gyűlt össze a kilenc moldvai székely csángó falu lakossága. Zászlóikat összeérintve mentek a csíksomlyói búcsúra, visszatértükkor pedig az egész nép elkísérte őket idáig, ahol miséztek, s a következő évi találkozás reményében búcsúztak el egymástól. Gyönyörű, energiát sugárzó a vidék, nem véletlenül épült oda templom. Elhatároztuk, hogy újraépítjük, épp most hoztunk létre egy egyesületet, szeretnénk jövő pünkösdkor avatót tartani. Nem elérhetetlen ez az álom, hiszen idén májusban adták át szépen felújítva a régi magyar határnál álló, korábban igen megviselt állapotban lévő gyimesbükki vasúti őrházat, ahol mindig megállt a vonat. Felemelő élmény volt látni a magyar koronás szerelvényt, ahogy befut az ünneplő erdélyiek karéjába.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek