Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Idén is bővültek a tehetséges fiatalok lehetőségei a felsőoktatásban, vegyük csak a növekvő forrásokat a posztdoktorok számára, és a szociálisan hátrányos helyzetű tanulók szélesebb pályázati lehetőségeit. 2009-ben újabb támogatások várhatók.
Kép: ELTE Eotvos Lorand Tudomanyos Egyetem, Termeszettudomanyi kar, diak, foiskola, tanulas 2005.11.10. foto: Nemeth Andras Peter
A tudás és a tehetség érték. Mérhető, pénzben kifejezhető kincs, amiért az egész világon kiélezett verseny folyik. A felsőoktatási intézményekből kikerülő tehetséges fiatalokra lecsapnak a gazdasági élet szereplői, a kutatóközpontok vagy az egyetemek, származásra, országhatárokra tekintet nélkül. A cégek, vállalatok azonban már egyre kevésbé értékelik magát a diplomát, inkább a mögötte lévő tudást veszik figyelembe. Mivel a modern világban a felsőoktatás tömegoktatássá vált (hazánkban is megnégyszereződött a felsőoktatásban tanulók száma a rendszerváltás óta), a tehetség és a többlettudás egyre fontosabbá válik.
A kimagasló eredményt elérő fiatalok külföldre csábításával minden országnak szembe kell néznie. A modern világ a megfelelő keret kialakítását, az intézményekkel való intenzív együttműködést és a társfinanszírozás ösztönzését várja el az államoktól, amelyek hatékonyan segítik és tartják meg a felsőoktatás legkiemelkedőbb tehetségeit, biztosítják a működést és a kiszámíthatóságot. A Hiller István vezette oktatási tárca ennek szellemében cselekedett az elmúlt években. Korszerűsítette a minőségbiztosítási rendszert, ösztönözte a megfelelő infrastruktúra kiépítését, és nem utolsósorban évről évre bővítette a felsőoktatási tehetséggondozó programokat.
2008-ban két program – a Magyary Zoltán Posztdoktori Ösztöndíj és a Bursa Hungarica Ösztöndíj – újult meg, több lehetőséget biztosítva a tehetséges fiatalok számára.
Magyary Zoltán Posztdoktori Ösztöndíj. Az ösztöndíj elmúlt 15 éve sikertörténet. Az évente jelentkező hallgatók száma megduplázódott, a támogatás összege folyamatosan emelkedett. Idén újabb sikert könyvelhetett el a program, hiszen az Európai Gazdasági Térség és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus egymillió euróval támogatja az ösztöndíjat. Az ösztöndíjasok vállalják, hogy valamely magyar felsőoktatási intézményben végzik tudományos kutatómunkájukat.
Bursa Hungarica Ösztöndíj. Nem szabad elfeledkezni azokról a tehetséges hallgatókról sem, akik hátrányos anyagi, szociális helyzetben vannak. Az ő támogatásukra jött létre a Bursa Hungarica Ösztöndíj, melynek keretében az Oktatási és Kulturális Minisztérium, az önkormányzatok és a felsőoktatási intézmények közös erővel támogatják a szociálisan rászoruló hallgatókat. 2007-ben 37 088 diák részesült havonta támogatásban, idén pedig várhatóan tovább nő a támogatott hallgatók száma. A kiosztott támogatás összege egy hónapban több mint 286 millió forint. 2008 augusztusában lépett hatályba az oktatási tárca kezdeményezésére a Bursa Hungarica módosítása, amely kiterjeszti az ösztöndíjban részesíthető hallgatók körét: 2008-tól a költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatók is pályázhatnak az ösztöndíjra.
Nemzeti Kiválóságért Program. Az uniós forrásokból megvalósuló programra mintegy 40 milliárd forint jut az elkövetkező években, s várhatóan már 2009-ben elindul. A program fő célja, hogy vonzóvá tegye a hazai felsőoktatási oktatói és kutatói környezetet, Magyarországon tartsa a fiatal magyar tehetségeket, valamint hazánkba csábítsa az elismert külföldi szakembereket, oktatókat és kutatókat.
A tanulni vágyó fiataljaink számára a lehetőség adott. A jövőben a programok tovább bővülhetnek, hiszen minden jel arra mutat, hogy az oktatási tárca kiemelt figyelmet fordít a tehetséggondozásra. Erre a fiatalok mellett az oktatóknak és a kutatóknak, továbbá a magyar tudományos életnek szüksége van, hiszen hazánk csak így őrizheti meg versenyképességét a tudás és tehetség világában.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu