Lapod zene füleimnek

Vajon Olga és B. J. egy sírban nyugszanak, vagy mással élték le az életüket? Nehéz ezt megmondani 103 év távlatából, mikor csupán egy hárfás angyalt ábrázoló képeslap megsárgult sorai árulkodnak arról, hogy a fiatalok valaha talán érzelmileg összetartoztak.

Család-otthonSzijjártó Gabriella2008. 12. 19. péntek2008. 12. 19.

Kép: karácsonyi üdvözlölap képeslap levelezőlap

Lapod zene füleimnek
karácsonyi üdvözlölap képeslap levelezőlap

 „Hogy vagy, édes Olgám, és hogy teltek az ünnepek? A kis Jézuska hozott-e valamit? Az idén rólam elfelejtkezett… de mit csináljak, jövőre jobban viselem magam, akkor talán reám is fog gondolni… Kedves mamád kezeit, téged pedig számtalanszor csókol: B. J.” Régi szokás szerint dátumot és helyet is írtak rá: 1905, Újdiósgyőr. A szereplőkről nem tudunk semmit, de a lap nem kallódott el, az Országos Széchényi Könyvtár képeslapgyűjteménye megőrizte.
Egyesek August Schwarz oldenburgi kereskedőt tartják a képeslap feltalálójának, aki 1870-ben egy német levelezőlap bal felső sarkára egy ágyú mögött álló tüzér képét nyomtatta. A századforduló táján a hatalmas érdeklődés hatására a kiadók újabb és újabb ötletekkel próbálták megfogni a vevőket. Nagy siker volt annak idején az átvilágítós képeslap, amely fény felé tartva egy másik képet tesz láthatóvá – például egy lap átszellemült arccal zongorázó hölgyet ábrázol, de a fény felé tartva láthatóvá válnak a szomszédok, amint fülüket befogva menekülnek el otthonról.
Az I. világháború újabb hatalmas lökést adott a képeslapkiadásnak. A csataképek, a fegyverek, a térképek, a hadipropaganda kimeríthetetlen tárháza volt a lapok témájának. A két világháború között tömegessé vált a filmjelenetek és a színészek „képeslaposítása”. A hatvanas években született a hangos képeslap, melyet lemezjátszón meg is lehetett hallgatni.
Mára a képeslapküldés kiment a divatból – de a legtöbbet változatlanul decemberben indítjuk útjára üzenetünkkel –, mert a mobiltelefon, az SMS, az e-mail egyszerűbb, gyorsabb, esetenként még olcsóbb is. A képeslap azonban máig él. Ahogy a festészet sem szűnt meg a fényképezés feltalálásával, a mozi és a színház sem halt meg a televízió megjelenésével, és az újságok sem múltak el az internet elterjedésével...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek