Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha IQ-ról van szó, lepipáljuk a drámaíró Shakespeare-t és a filozófus Bacont. Állítólag egyre intelligensebbek leszünk mi, átlagemberek. Legalábbis jóval több pontot szerzünk az IQ-teszteken, mint mondjuk a nagyszüleink. Vajon mi ennek az oka? – erről faggattuk Rigó Péter pszichológust, a Mensa HungarIQa egyik vezetőjét.
Miközben azt hisszük, hogy a sok tévénézéstől elbutulnak a gyerekeink, s magunk is csak agysejtjeinket veszítjük a monitorok előtt, meglepő dolgot tapasztaltak a kutatók. James R. Flynn a nyolcvanas években tette közzé, hogy az átlagos amerikaiak IQ-ja az 1930-as évek óta határozott emelkedést mutat. Néhány évre rá azt is kiderítették, hogy nincs ez másként a fejlett és a fejlődő világ más országaiban sem. Az intelligenciaszint folyamatos, sokáig töretlen emelkedését megfigyelhették Brazíliában, Svédországban éppúgy, mint Ausztráliában. A jelenséget el is nevezték Flynn-hatásnak.
Tény, hogy az IQ-teszteket folyamatosan újítják, standardizálják, hogy az átlagember éppen a 100 pontot üsse meg. Az átlageredmények ugyanis 25-30 évenként 15 pontot javulnak. Ha egy mostani tesztet kitöltene a nagyanyáink korosztálya, nagyjából 70-80 pontot érnének el, így a két generációval előttünk járók fele – ha mereven vesszük a mai kritériumokat – az értelmi fogyatékosok táborába sorolódna. Arról már ne is beszéljünk, hogy például a maga korában nagy koponyának tartott filozófus, Francis Bacon (1561–1626), I. Erzsébet főpecsétőre az említett csökkenéssel számolva mínusz 110 pontos eredményt érne el, ami ugye abszurditás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu