
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Egy férfi üzletkötőként dolgozott egy cégnél. Egy alkalommal elkövetett valami bakit – hogy mit, az az iratokból nem derül ki. Elég annyi, hogy ezért a vezetés úgy döntött, távoznia kell a cégtől. Felajánlották neki, hogy válassza a kisebbik rosszat, vagyis ne várja meg, hogy fegyelmi eljárást indítsanak ellene, hanem írja alá a közös megállapodást, így kap némi végkielégítést. A munkavállalónak nem sok ideje volt meggondolni a dolgot, belement az alkuba, aláírta a közös megegyezést a munkaviszony megszüntetéséről. Utólag kezdett el gondolkodni, hogy talán mégsem kellett volna: ezért kérte a bíróságot, hogy a megegyezést nyilvánítsák érvénytelenné.
Egyik dolog, amibe bele tudott kapaszkodni, az volt, hogy a munkaviszony megszüntetéséről szóló közös megegyezést nem a szervezeti és működési szabályzatban kijelölt vezérigazgató írta alá, hanem a gazdasági vezérigazgató-helyettes. Minden cégnél meg van határozva, hogy ki gyakorolja a munkáltatói jogokat: ha más teszi ezt, akkor az intézkedése érvénytelen. Csakhogy ebben az esetben a vezérigazgató hosszabb időre volt távol, és a vállalat szabályai szerint ilyenkor a gazdasági vezérigazgató-helyettes jár el helyette. Emellett a vezérigazgató külön meghatalmazást is írt kollégájának – igaz, ezen sem iktatószám, sem más hiteles adat nem szerepelt arra nézve, hogy mikor is íródott valójában. Hivatkozott a munkavállaló arra is, hogy őt megtévesztették: azért írta alá a közös megegyezést, mert a munkáltató úgy tájékoztatta, ez számára kedvezőbb lesz.
A bíróságnak először abban kellett döntenie, hogy jogosult volt-e a gazdasági vezérigazgató-helyettes elbocsátani a munkavállalót. Erre a kérdésre a bíróság egyértelmű igennel válaszolt, mivel a cég szabályzata szerint ez a tisztviselő gyakorolja a munkáltatói jogokat a vezérigazgató távollétében. A másik felvetésre, hogy megtévesztette-e a munkáltató emberünket, cinikusan úgy válaszolt a bíróság, hogy egy megállapodás kedvező voltának megítélése szubjektív. Vagyis ha azt mondják valakinek, hogy írd alá, mert ez jó lesz neked, az nem ténybeli megtévesztés, mert hogy kinek mi a jó, az szubjektív megítélés alá esik. A munkavállaló aláírta a megállapodást annak ismeretében, hogy mit kap és mit nem kap, vagyis a tényeknek tudatában volt. Ezért a munkaviszony megszüntetéséről szóló közös megállapodás érvényes maradt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu