Egy fiú Angliából

Dénes elment és hazajött. Hat hónapig se volt Angliában, mert a kerítést ott se kolbászból fonják. Az érettségizett, 22 éves fiú többedmagával indult szerencsét próbálni Miskolcról, a „haldokló” városból – ahonnét egy fiatal csak menekül.

Család-otthonKeresztény Gabriella2009. 03. 19. csütörtök2009. 03. 19.
Egy fiú Angliából

Ő a szigetországot célozta meg, közelebbről Waleset, ott is Newport városát, ahol egy barátjának három év alatt sikerült némi egzisztenciát összekaparni: rendes állásban dolgozott, amihez ottani hivatalos munkaközvetítő ügynökség kell, amely ajánl, ha akad valami munka. Dénes egyik barátjával a város összes ügynökségét megkereste, majd várta a hívásokat – ám a telefon eleinte még néhányszor igen, később aztán egyáltalán nem csörgött.
Végül egy „kajagyárban” kapott munkát, ahol gyorsfagyasztott készételek gurultak le a futószalagról. Nem „rendesként” alkalmazták, csak olyan „ha éppen szükség van rád, szólunk” közvetítettként. Dolgozott raktárban, szalag mellett, csomagolóban, igazi „tedd ide, tedd oda” emberként. Akkor örült a legjobban, mikor pörköltet, spagettit, süteményt készített: műanyag dobozokba rakta és lefóliázta azokat.
Az ételgyárban hetente 200 fontot fizettek (egy font 350 forint körül mozog). A barátaival közösen bérelt ház havi bére is 200 font volt, és a fiú esténként főzött, hogy spóroljanak. Nagyáruházban vásárolt, megnézett minden pennyt, de az élelmiszerek ára forintban átszámolva húzós volt: a 80 dekás kenyéré másfél font, fél kiló sertéshús 2,5 font, egy liter tej 60 penny. No és a közlekedés, néha egy sör… Szóval az alkalmi keresetet nem lehetett úgy beosztani, hogy abból félretegyen. Mivel nem lógós típus, a munkatempót nem érezte hajszának. De egyre ritkábban szóltak, voltak hetek, mikor csak egy napra hívták, „rendes munkaviszonyra” pedig már reménye sem volt, hiszen kétszer is elutasították. Majd a gyárban elterjedt a hír, hogy leépítések lesznek még a „legálisok” között is, vagyis őrá végképp nem számítanak.
Ekkor megijedt, megvette a repülőjegyet (ennek árát mindig féltve őrizgette) és hazajött. Vissza a nihilbe. Most mégis azon töpreng, hogy ha itthon továbbra sincs munka, megint repülőre ül. Ott kint legalább időnként alkalmazták. Elvégre egy kajagyár nem mehet csődbe. Hiszen enni csak kell, nem igaz?!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek