Bérlőnek is lehet kára

Egy vállalkozó nagy értékű autót lízingel (vagyis bérlettel kombinált adásvételt köt). Később az egy balesetben – amelyben a másik fél volt a hibás – összetört. Emberünk a roncs árát a lízingcégnek kifizette, majd azt értékesítette. A balesetben vétkes sofőr biztosítója kifizette a kocsi tulajdonosának – a lízingcégnek – a kárát, ami nem tartalmazta azt az összeget, amit addig a lízingelő már kifizetett az autóért, illetve a roncsnak az árát. A felelősségbiztosító ezzel lezártnak tekintette az ügyet.

Család-otthonTanács Gábor2009. 04. 29. szerda2009. 04. 29.
Bérlőnek is lehet kára

A vállalkozó – jogi szempontból az összetört autó bérlője – azonban jelentkezett, hogy talán az őt ért kárt is meg kellene téríteni. Részben azt az összeget, amit már kifizetett az autóért, részben a baleset miatt felmerült költségeket: mivel lekötött munkái voltak, viszont kocsija összetört, kénytelen volt másikat bérelni, és ennek költségei a félmillió forintot is meghaladták. A biztosító azzal utasította el, hogy már kifizette a gépjármű tulajdonosát, a bérlővel viszont semmilyen jogviszonyban nem áll, következésképpen nem is tartozik neki semmivel.
Az volt az első kérdés, hogy milyen alapon fizessen a biztosító a gépjármű bérlőjének. Az elsődleges károsult a tulajdonos, az autó teljesen az ő tulajdonában volt, még ha az ár nagyobb részét a bérlő ki is fizette már. A lízingcég ezért a jogi szempontból őt megillető, de tulajdonképpen a lízingelőhöz tartozó követelést átadta a lízingelőnek. Ez a megoldás csak azért lett problémás, mert a tulajdonos számára – bizonyos adózási szempontok miatt, amelyekbe nem fogunk beleveszni – az autó kevesebbet ért, mint a bérlő számára. Másrészt ez az összeg nem tartalmazta a lízingelő költségeit, a roncs hosszú tárolását, a pótautó bérleti díját – ezek a költségek ugyanis eleve a bérlőnél merültek fel.
Azt kellett tehát eldönteni, hogy az autó bérlője milyen jogcímen jogosult kártérítésre: közvetetten, a tulajdonoson keresztül, avagy közvetlenül, a saját jogán. A bíróság úgy döntött, hogy a törvényben sehol nem szerepel, hogy a bérlőnek nem lehet kára, így a bizonyított kárt a felelősségbiztosítónak meg kell térítenie. Más kérdés, hogy a lízingcég által a vállalkozóra engedményezett követelésen kívül sem a tárolás, sem a pótautóbérlés indokoltságát nem látták bizonyítottnak, ezért az utóbbiakra vonatkozó követeléseket elutasította a bíróság.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek