Kísérleti állatok napja

Az Orpheus Állatvédő Egyesület április 24-e, a kísérleti állatok védelmének világnapja alkalmából kiadott közleményében tiszteleg a laboratóriumi állatok előtt.

Család-otthonSzücs Gábor2009. 04. 24. péntek2009. 04. 24.
Kísérleti állatok napja

A legfőbb kérdés: van-e joga az embernek más fajú élőlényeket felhasználni arra a célra, hogy saját maga számára a minőségibb életet, illetve a túlélést elősegítse? Emberi szemszögből a válasz bizonyára az, hogy igen. De ha beleképzeljük magunkat egy laboratóriumi állat bőrébe, a kérdésre adott válasz már nem biztos, hogy ilyen egyértelmű lesz…

A laboratóriumi állatok száma évente a világon eléri a 100 milliót. Irtózatos szám ez! Az állatvédők minden évben felhívják a figyelmet védelmük fontosságára, illetve, hogy a tudomány, lehetősége szerint, alkalmazzon élőlénybarát alternatívát. És mégis, és még mindig, százmillió életet követelnek a kísérletek…

Amihez Magyarországon engedély csak az emberi vagy állati betegségek megelőzéséhez, felismeréséhez, gyógyításához, oktatási, igazságszolgáltatási, valamint egyéb tudományos cél eléréséhez adható. Szerencsére szépítőszer, dohány- és egyéb élvezeti cikk, valamint fegyver, lőszer előállítása céljából tervezett kísérletre engedély Magyarországon az 1998. évi XXVIII. (állatvédelmi) törvény értelmében többé már nem adható.

Sőt, ma már állatkísérlet végzésére oktatási intézményben sem kötelezhető senki. (Valószínűleg az idősebb olvasókkal együtt a Kutyapostás is borzongató emlékeket őriz az általános iskolai biológiaórákon folytatott békaboncolásokról…) Ami azonban nálunk már tilos, a világ számos térségében még engedélyezett, s az eredményeket a multi cégek felhasználják. Így közvetetten minden állatokon tesztelt termékhez az állatok életének kioltása, az állatok szenvedése tapad.
Az emberiség önérdekéből, sokfajta célra használ fel állatokat. E célok közül legalább kettő fennmaradásunkhoz elengedhetetlen: táplálkozásunkra szolgál az összes felhasznált állat 95 százaléka, tudományos kutatások céljára pedig 0,3 százaléka. A maradék 4,7 százalék az állatkertekben él vagy kedvenceinkként, lakókörnyezetünkben.

Az FVM éves közleménye szerint hazánkban az apró rágcsálókból megközelítőleg 220 000-et, kutyákból és macskákból 2000-nél is többet „fogyasztanak” évente a kísérleti laborok. Mellettük felhasználnak még juhot, kecskét, sertést és minden olyan állatot, melyeket a jogszabályok szerint ilyen célra fel lehet használni. A „felhasználás” többnyire mérhetetlen kínokat és a biztos pusztulást jelenti. Az ember morális felelősségének át kell nyúlnia saját faja határain, és ki kell terjednie minden szenvedő teremtmény jogaira és érdekeire – erre emlékezzünk, és ne csak április 24-én.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek