Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Két testvérről szól heti esetünk, akik állatgondozóként dolgoztak egy hizlaldában. Szerződésük szerint reggel héttől délután négyig kellett dolgozniuk, de ennél valójában jóval tovább maradtak a munkahelyükön, a túlórákat a munkáltató nem fizette ki.
Ebből több vitájuk is volt a testvéreknek, míg egyszer az egyik fivér munkaügyi ellenőrzést kezdeményezett a hizlalda ellen, és ennek során a felügyelet a munkáltatót elmarasztalta. Ezek után egyre romlott a viszony a testvérek és főnökük között.
A botrány egy hosszú hétvége kapcsán tört ki. Ezt a két testvér végigdolgozta, s utána kérték, hogy a következő hétvégét hadd töltsék otthon a családjukkal. A munkáltató nemet mondott. A munkavállalók közölték, hogy az édesanyjuk beteg, ezért mindenképpen otthon maradnak – a főnök viszont kilátásba helyezte a rendkívüli felmondást arra az esetre, ha megtagadják a munkát. A testvérek ragaszkodtak a hétvégéhez, mire a munkáltató jelezte, hogy a munkaviszonyukat megszünteti. A döntést a bíróságon támadták meg.
Rendkívüli felmondásra akkor van lehetőség, ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlanságból, jelentős mértékben megszegi. A bíróságnak azt kellett vizsgálnia, hogy a testvérek jogosan kérték-e, hogy engedjék el őket a hétvégére. Szabály szerint heti két pihenőnapot kell adni a munkavállalónak, ebből egynek vasárnapra kell esnie. Ugyanakkor egy állattartó telepen valakinek mindig kell dolgoznia, mert a disznó nem ismeri a naptárt, és hétvégén is enni akar. A munkáltató azzal érvelt, hogy a testvérek szabadságra akartak menni, és ezt megtagadta, mert erre csak előzetes egyeztetés esetén volt mód. A testvérek viszont úgy értelmezték a helyzetet, hogy nem szabadságot, hanem a pihenőnapjaikat szerették volna kivenni. A bíróság azt vizsgálta, hogyan tartották nyilván a pihenőnapokat. Mikor kiderült, hogy erre vonatkozó írásbeli nyilvántartás nem volt, arra a megállapításra jutottak, hogy a munkavállalók ugyan megszegték a kötelességüket, de ennek az volt az oka, hogy a munkáltató visszakereshető és számon kérhető rendszert nem tartott fenn a munkabeosztásról. Emiatt a testvérek kötelességszegése részben neki is köszönhető: a rendkívüli felmondás törvényi feltételei ezért nem álltak fenn, vagyis az érvénytelen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu