Üzenjük

Család-otthonVeszelszky Éva2009. 05. 21. csütörtök2009. 05. 21.
Üzenjük

Kovács György, Bánhorváti. Értékesebb kertészeti kultúrára alkalmatlan, gyenge termőhelyi adottságú, belvizes területek jövedelmezően hasznosíthatók energiafűz (kosárfűz) telepítésével. A telepítés engedélyezéséhez a gazdának átvételi szerződést kell kötnie a termék értékesítéséről egy felvásárlóval. A telepítéshez a területileg illetékes mezőgazdasági szakigazgatási hivatal által jóváhagyott engedély szükséges, amelyhez a telepítő gazda és a termőhely azonosító adatain kívül az említett termeltetési szerződés, blokktérkép, tulajdoni lap, szaporítóanyag-igazolás, talajvizsgálati jegyzőkönyv és technológiai leírás is szükséges. Ha a telepítő bérli a földet, akkor a tulajdonossal kötött bérleti szerződés és a tulajdonos hozzájáruló nyilatkozata is feltétele az engedélyezésnek. Az engedély birtokában az energiafűz mint fás szárú energianövény telepítéséhez vissza nem térítendő támogatás igényelhető a telepítési költség 40-60 százalékáig, ha az ültetvény legalább egy hektár nagyságú. A támogatásra jogosultaknak a telepítést csak a támogatási kérelem beadása után javasolt megkezdeni. A támogatás felvétele után a telepítést egy éven belül be kell fejezni, és legalább öt évig fenn kell tartani az ültetvényt. A támogatási kérelem a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal honlapjáról (www.mvh.hu) letölthető nyomtatványon adható be.

Bán Tibor, Pomáz. A hazai fafajok közül szabadtéri bútorok, kerítések, kerti építmények készítésére az akác kérgezett fája a legalkalmasabb, amely vegyszeres kezelés nélkül is tartós, nem korhad. Kivágás után nem sokkal a fák vagy ágak kérgét még könnyen le lehet fejteni – nagyon fontos ezt megtenni, mert a kéreg alatt a kórokozók és kártevők megbújhatnak, felszaporodhatnak, ennek következtében töredékére eshet vissza a fa élettartama. A felhasználásnál ajánlatos még figyelembe venni, hogy az akác fája száradáskor vetemedhet és megrepedhet. Ezt hagyományosan úgy előzték meg, hogy a frissen kivágott és kérgezett faanyagot évekre nedves, porhanyós talajjal takarták, amely alatt a fa lassan, egyenletesen száradt, tömörödött, idővel csontkemény lett, felhasználás után már nem vetemedett és nem hasadt.

Tarlós Gáborné, Zirc. Az újabb gyógynövényjegyzékekben már nem tartják nyilván a málna és a szederlevél gyógyhatását. A fiatal levelek aromás anyagokat, C-vitamint és szerves savakat tartalmaznak, forrázatuk élvezeti teaként is fogyasztható, enyhén savanykás, illatos, kellemes ízű. Gyakran használják ízesítőként, teakeverékekben, a málnalevél az izzasztó teakeverékek alkotórésze. Hasonló hatású a hamvas szeder levele is, amelynek forrázatát hasmenés ellen, vízhajtóként is fogyasztják. Mindkét faj levelei addig értékesek, amíg a fonákjuk fehéren molyhos.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek