Csontritkulás

Egyik olvasónknál nemrégen fedeztek fel kezelendő csontritkulást. Kérdezi: mitől alakulhatott ki nála, és mit tegyen, hogy állapota tovább ne romoljon?

Család-otthonDr. Szirmák Eszter2009. 09. 18. péntek2009. 09. 18.
Csontritkulás

Az oszteoporózis (magyarul csontritkulás) során a csontsűrűség folyamatosan csökken, miközben az ásványi anyagok és a szerves alkotóelemek aránya a megmaradó csontszövetben változatlan marad. Egészségeseknél a csontban a csontépítés és -lebontás egyensúlyban van. Csontritkulásnál a csontleépítés mértéke meghaladja az építés mértékét, és ez vezet a csonttömeg csökkenéséhez. A csontépítési készség hatvanéves kor felett mind a nőknél, mind a férfiaknál lecsökken (a harmincas éveik közepén érik el a csúcsot). Nőknél a klimax tájékán, az ösztrogénszint csökkenésével megnő a csontleépítés folyamata. Férfiaknál a tesztoszteron-hormon-szint csökkenése idéz elő fokozott csontleépítést. Amennyiben e folyamatba nem avatkozunk be, akkor a csontváz tömege oly mértékben csökkenhet, hogy a csontok törése már kis behatásra is bekövetkezhet. Csontritkulás jelenlétekor már kisebb balesetek is csonttöréshez vezethetnek. Nőknél a menopauza után jelentkező csontritkulásnál sok esetben találkozunk fokozott kalciumürítéssel.

Oszteoporózisnál a kezelés célja a csonttörések megelőzése, a fájdalom enyhítése és a támasztórendszer funkciójának megőrzése. A további csontvesztést gyógyszeres kezeléssel akadályozzuk meg. A csonttörések elkerülésében nagy szerepe van az ideális testsúly elérésének és fenntartásának. Ugyanilyen jelentőségű az is, hogy a beteg jól lásson, nehogy bármiben megbotolhasson. Ezért törekszünk arra, hogy ha szükséges, megfelelő szemüveget viseljen a beteg. A rendszeres mozgás, a gyógytorna, a séta elősegíti a csontok jobb vérellátását, hátráltatja a csontritkulás rosszabbodását.
Diétában nemcsak a kalória mennyiségével törődünk, hanem kalciumban gazdag táplálékot írunk elő. A nők tápláléka napi 1000 milligramm elemi kalciumot kell hogy tartalmazzon a megelőzés fázisában. Diagnosztizált betegségben vagy pozitív családi anamnézis esetén az ajánlott mennyiség 1500 milligramm naponta. Emellett típusos esetben kis mennyiségű D-vitamin-pótlásról is gondoskodunk. Nőknél mindemellett az ösztrogén pótlásáról sem szabad megfeledkezni. Azoknál a betegeknél, akiknél e hormonpótlásnak nem adottak a feltételei, más kiegészítő gyógyszeres kezelést javasol a szakember. A csontritkulásban szenvedő férfiaknál napi 1000-1500 milligramm kalciummennyiséggel kezdünk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek