Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ígéretünkhöz híven ismerkedjünk tovább a rettegett kutyabetegséggel, a diszpláziával, ezúttal is a Magyar Kisállat Ortopédiai Egyesület (MKOE) szakemberei (illetve honlapja) segítségével. Hogy kit mennyire érdekel ez a betegség, alapvetően attól függ, hogy tenyésztők vagyunk, vagy állatbarátok. Az előbbinek komoly érdeke is fűződik kutyája értékéhez, hiszen akár egész vállalkozását veszélyeztetheti egy diszpláziás alom, az utóbbiaknak pedig négylábú társa egészsége, fájdalommentes élete a legfontosabb.
Magyarországon diszpláziamentes, átmeneti, enyhe, közepes és súlyos fokozatokat állapítanak meg a besorolási szabályok alapján. Nagy általánosságban a mentes, a majdnem mentes és az enyhén mentes kutyák tenyészthetőek, náluk még idős korban sem kell sántaságtól tartani, ám a közepesen és súlyosan beteg ebek nem tenyészthetőek, náluk sántaság kialakulásával is számolni kell.
A szűrés alapja a csípőízületről készített röntgenfelvétel. Mennél idősebb egy kutya, annál nagyobb biztonsággal lehet a diszplázia mértékét megállapítani. Féléves korban a felmérés biztonsága 60, egyéves kor körül 80, kétévesen közel 100 százalék. Ez nem jelenti azt, hogy korábban nem érdemes szűrni! Ha a fiatal kutya mozgásában, testtartásában bármilyen gyanú támad, a felvételt meg kell csinálni.
Mire kell odafigyelni kölyök vásárlásakor? Nem árt érdeklődni a szülői vérvonalaknak, az esetleges előző almoknak, és amennyiben létezik ilyen, az adott fajtára jellemző megbetegedések szűrővizsgálati eredményei után, a szülőknek mindenképpen rendelkezniük kell megbízható eredetű, minimum enyhe eredményű diszpláziaszűrési igazolással.
A betegség elleni védekezés alapja a szűrés. Ám miközben Magyarországon évente 70-90 000 kutyát törzskönyveznek, a regisztrált diszpláziaszűrések száma nem éri el a kétezret sem. Ez semmiféle kommentárt nem igényel. A diszpláziás, többnyire már sántaságot is mutató állatok kezelésére több lehetőség is van, ennek ellenére tudomásul kell venni, hogy a kutya nem lesz teljesen egészséges, de barátként, társunként fájdalommentes élet igenis biztosítható számára. Enyhébb esetekben elegendő a gyógyszeres kezelés (porcvédő gyógyszerek kúraszerű alkalmazása, szükség esetén fájdalomcsillapítók), súlyosabb tüneteknél szükséges a műtéti beavatkozás, amelynél az adott eljárás megválasztása az ortopédiában, illetve az adott műtéti technikában jártas állatorvos feladata. A szakmai irányelveken kívül sajnos mérlegelni kell a kutyatulajdonos szempontjait is, így például az anyagi áldozatvállalás mértékét…
Nem szívesen írok erről – hiszen a Kutyapostás nem tenyésztő, mindössze rajongója a kutyáknak –, de mivel egy-egy ilyen műtét ára elérheti akár a félmillió forintot is, miközben a több százezer forintért vásárolt kutyánk sem tenyészthető tovább, a diszplázia mint örökletes jellegű rejtett hiba, szavatossági eset is lehet. Akinek ez fontos, kössön tehát írásbeli szerződést, melyben rögzíthet számára fontos kritériumokat. Ezzel sok esetben elejét vehetjük a későbbi elhúzódó jogi vitáknak. Egy leinformálható és garanciát adó tenyészetből származó kölyök nyilván drágább, de adott esetben később még drágábban fizethetünk a hozzánk tartozó kutya elvesztésével, az éveken át tartó gyógyszerezéssel, az állatorvosi és az esetleges műtéti költségekkel.
Kutyavilág – kutyaüzlet, így van ez.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu