A kereszténység történetének egyik legalapvetőbb kérdése: kinek tartják az emberek Jézust? És mi a jelenben mit felelünk? Emlékezetesen szép könyv a „Ki nekem Jézus Krisztus?”. Ez a kérdés kétezer év óta sem évült el. Hogy ki volt a tanítványoknak kezdetben, majd később? Válaszukból kiderül, hogyan érlelődtek valódi apostolokká. Péter itt még azt feleli: „Te vagy a Messiás.” Csakhogy ő akkor jobbára még politikai Messiásra gondol. S milyen különös, hogy a teljes választ Jézus föltámadása után az a Tamás apostol adja meg, akit a „hitetlen” jelzővel illetünk: „Én Uram és én Istenem.”
Hogy kinek tartja a világ? A pártállam még Jézus létezését is kétségbe vonta. A globalizáció tévécsatornái már furfangosabbak. Utólagos kitalációval feleségül adják hozzá Mária Magdolnát. Talán nem tudják, hogy Jézus idejében az esszénus papok éppúgy nőtlenségben éltek, mint a pogány filozófusok többsége? Ő a nagy elválasztó. Mellette vagy ellene. A világ azonban így is el kell ismerje: ő a történelem legismertebb, legkimagaslóbb személyisége.
Ki nekem Jézus Krisztus? Az, aki az evangéliumok lapjairól és az egyháztörténelemből lép elénk. Aki az egyedüli Megváltó. Ő az, aki a bűnbe esett világot kiengeszteli az Atyával, akinek megszámlálhatatlanul sok követője van. Ő az, akiről Pál apostol minden keresztény szent nevében megvallja: „Az élet számomra Krisztus.”
Dr. Boda László
ny. morálteológus, író