Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Zárt ajtók mögött elcsattanó pofonok, ruha alól kandikáló, árulkodó foltok. A családon belüli erőszak évezredes jelenség. Magyarországon évente 400 ezer nőt bántalmaz a férje vagy élettársa. Minden héten valaki belehal.
Kép: házaspár veszekedés távoltartás kitiltás otthon várakozás férj feleség 2009 11 21 Fotó: Kállai Márton
Az áldozatok védelmét október elsejétől új törvény próbálja biztosítani. A jogszabály hatálybalépése óta országszerte 160 esetben alkalmazták a távoltartás intézményét. Lapunk ezúttal Baranya megyét „tesztelte”.
– Akkor kezdődtek a gondok, mikor az első fiammal terhes lettem – kezd történetébe a húszas évei végén járó nő a pécsi családsegítő szolgálat játszószobájának színes szőnyegén. Kisfia épp egy autót tologat mellette. – Részegen járt haza, többször megvert, majd a gyerek születése után a játszótéren fojtogatott.
Diána – aki vezetéknevét nem árulta el – akkor jutott némi levegőhöz, mikor párja lopás, csalás meg egyéb bűncselekmény miatt időnként börtönbe került. A történtek ellenére hamarosan újra teherbe esett. A helyzet tovább mérgesedett, Diána végül hazaköltözött. Mezítláb menekült az éjszakai esőben, a gyerek száját befogva, nagy pocakkal és kék-zöld foltokkal a testén.
– Ezek után karácsonyeste odajött részegen, magával akarta vinni a gyereket. Nem engedtem be, erre berúgta az ajtót és szájba vert. Hét hónapos terhes voltam, a második fiunkat vártam. Anyám hozta a sodrófát, de kikapta a kezéből és őt is jól elverte.
– A törvény lehetővé teszi, hogy ezentúl ne a családnak kelljen menekülnie – mondja Gyenis Gabriella, a Pécsi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat igazgatója, aki megszervezte a Dianával való találkozást, és akivel már egy ajtóval arrébb beszélgetünk. Október elsejétől ugyanis az erőszak bejelentését követően a helyszínre érkező rendőrnek lehetősége van ideiglenes távoltartó rendelet meghozatalával azonnal eltávolítani otthonából a bántalmazót. A távoltartást a rendőr három napra rendelheti el, ezalatt a bíróságnak dönteni kell annak feloldásáról vagy további harminc nappal történő meghosszabbításáról. – A törvény célja megakadályozni, hogy akkor és ott vér folyjon, vagy hogy a közeli jövőben további erőszak történjen – folytatja az igazgatónő. Ez pedig óriási lépés ahhoz képest, hogy az erőszakosság bejelentésétől a távoltartás elrendeléséig régebben hetek, hónapok teltek el. Ezalatt a család továbbra is együtt élt, az idegölő helyzet pedig sokszor még durvább erőszakot szült.
Ha valaki változtatni szeretne az életén, most megteheti. Ennek ellenére az esetek bejelentése egyelőre nem vált dömpingszerűvé – osztja meg tapasztalatait Gyenis Gabriella. Az ördögi körből kitörni még törvény segítségével sem egyszerű. A lényeg ugyanis a vége után kezdődne el: ki segít abban, hogy a legfeljebb harminchárom napos távoltartás alatt a bántalmazott új életet kezdjen? Mi történik, ha a bántalmazó – aki gyakran a családfenntartó is egyben – vissza se akar majd térni, és ezzel a család amúgy sem fényes anyagi körülményei lehetetlenednek el? A bántalmazott is valami miatt eljutott idáig. Vele ki foglalkozik? Ő a távoltartás alatt hova menjen?
A törvény visszaélésre is ad lehetőséget. Perpatvart provokálni ugyanis, ha például valaki a másik akarata ellenére válni szeretne, egyáltalán nem lehetetlen. – Szerencsére eddig ilyen eset nem történt – mondja az igazgatónő, majd hozzáteszi: – Mindezt a helyszínen megítélni és helyesen dönteni a távoltartásról, miközben forrongnak az indulatok, nem egyszerű. Nem irigylem a rendőröket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu