Játékokban is divat az öko

Manapság szinte divat lett a környezettudatosság. A kisgyermekes anyukák többsége azonban nem holmi divathóbortból veszi komolyan a környezet védelmét, hanem mert ügyel arra, hogy mi kerül az asztalra, s milyen tárgyak veszik körül a családot.

Család-otthonCsóli Virág2009. 12. 10. csütörtök2009. 12. 10.
Játékokban is divat az öko

Az utóbbi években számos esetben hallhattunk a gyerekjátékokon található mérgező anyagokról vagy olyan tartozékokról, amelyek letörtek a használat során, és a gyerekek lenyelték azokat.

Baleset a természetes alapanyagból készült gyerekjátékok esetében is előfordulhat és az áruk sem mindig olcsóbb, mint a modern, csillogó játékoké, ám mindenképpen biztonságosabb a használatuk. Legalábbis ezt a szempontot veszi figyelembe most már egyre több szülő, és nem csak azok az „alternatív” mamák, akik a gyereknevelés mellett az élet más területein is előtérbe helyezik a környezettudatosságot. A gyerekruhákat például leginkább a bizományiból szerzik be, sőt, némelyikük az eldobható papírpelenka helyett textilpelenkát használ, hogy ezzel se terhelje feleslegesen a környezetet és – nem mellesleg – a baba popsiját. Az ökoszemlélet tehát nem csak divatossá, de sok esetben valóban tudatossá kezd válni, így a játékboltok polcain ismét egyre több hagyományos, akár gyerekkorunkból ismerős terméket láthatunk. Mert nincs új a nap alatt, ezt időről időre megállapíthatjuk.

Hogyan válasszunk?
A természetes alapanyagokból készült gyermekjátékok iránti igényt egyre több gyártó kezdi felismerni. Új felfedezésről egyáltalán nincs szó, hiszen a fakockát, a favonatot vagy a rongybabát mindannyian jól ismerjük. Az utóbbi néhány évben azonban elárasztották a piacot a Távol-Keletről importált olcsó holmik, és kétségtelenül megszaporodtak a minőségi problémák, éppen ezért nagyon sok szülő „talál vissza” a régi, jól bevált játékokhoz. És nem csak a nosztalgia miatt, hanem mert egyáltalán nem mindegy, hogy egy pár hónapos vagy néhány éves kisgyermek mi mindennel érintkezik.

– A saját tárgyaimban is szeretem a természetest, így kézenfekvő volt, hogy a gyermekemet is ilyenekkel veszem körül - mondja Török Katalin, egy másfél éves kisfiú édesanyja. – Bár meg kell jegyezni, hogy az úgynevezett ökojátékok esetében is előfordult már, hogy mérgező festék volt rajtuk, ezért itt is fontos, hogy megbízható márkát válasszunk. Szerencsére ma már egyre több ilyen létezik. Bár vannak modern, divatosnak számító játékaink is, a kisfiam például órákig el tud játszani a fakockákkal vagy a csiszolt fából készült „kavicsokkal”, amelyekből minden alkalommal mást és mást tud létrehozni. Nem vagyok híve a készségfejlesztőnek nevezett flancos játékoknak, mert azokkal megfosztjuk a gyerekeket attól az élménytől, amit az egyszerű játékok öröme jelent.

 

Katalin nemrégiben költözött vissza az Egyesült Államokból, ahol szintén nagy keletje van a természetes anyagokból készült játékoknak, bár nem mindenki meggyőződésből vásárolja őket, inkább divatból.

– Ahogy itthon, úgy az USA-ban is divat lett a környezetvédelem, és ezzel együtt az ilyen jellegű használati tárgyak, gyerekjátékok is. Az ottani játékboltok kínálata óriási, a csillogó-villogó modern holmiktól kezdve az egyszerű fakockákig a tárház végtelen, néha már ijesztő dolgok is a polcokra kerülnek. Természetesen ott is a szülők döntése, hogy mit adnak a gyerek kezébe, de még ha nem is meggyőződésből, hanem divatból döntenek a környezetbarát termékek mellett, a gyerekek akkor sem járnak rosszul. Szerintem azonban van még egy nagyon fontos kategória: a kézzel készített holmik. Ezekben nem csak a szülői szeretet van benne, és nem csak egyedi a darab, de az anyuka biztos lehet abban, hogy mit ad a gyerek kezébe.

A márka ára
A gyermekjátékok egyáltalán nem számítanak olcsó holmiknak, még a gyengébb minőségűek sem. De nem csoda, ha a szülők inkább adnak ki tetemesebb összeget a minőségi termékekre, mint a meghatározhatatlan eredetű, ki tudja, miből készült játékokra. Ezt látja a Nettrade Kft. mintaboltjában nap mint nap Balázs Istvánné:

– Ha valaki egyszer minőségi, természetes anyagból készült gyermekjátékot vásárolt, akkor a tapasztalatok szerint legközelebb is ilyet fog választani. Az általunk forgalmazott fajátékok a legszigorúbb minőségi előírásoknak is megfelelnek, de vannak olyan termékeink, amelyek újrahasznosított fából készülnek, és mielőtt játékot készítenének belőlük, legalább 3 évig nem éri őket kémiai behatás. A festék is növényalapú. Nem olcsók ezek a játékok, de mivel tartósak, megbízhatóak és valóban nem tartalmaznak káros anyagot, nagy népszerűségnek örvendenek.

A gyártók tehát felismerték az igényeket, hiszen ma már lehet kapni természetes ételszínezékkel töltött filctollat, megújuló növényi alapanyagból készített gyurmát, természetes anyagból készült zsírkrétát, oldószermentes, keményítőalapú ragasztót és növényi eredetű festékkel színezett fajátékokat. Ezután már csak a döntésen – és a pénztárcán – múlik, hogy ebből a hatalmas választékból mi kerül a gyerekszobába.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek