Gyermekbénulás, kézzsibbadás, övsömör

Olvasónk kisded korában gyermekbénuláson esett át. A betegség következményeként a bal lába megbénult. Mint írja, hat komoly műtéten esett át, bal csípője és bokája merevítést kapott. Nem csoda, hogy a jobb lába komoly igénybevételnek van kitéve, segítségül két botot is használ.

Család-otthonDr. Szirmák Eszter2010. 01. 08. péntek2010. 01. 08.
Gyermekbénulás, kézzsibbadás, övsömör

 Mostani panasza az, hogy a jobb keze nagyon remeg, még a víz is kiömlik a pohárból. Úgy észleli, elkezdett deformálódni is. Kérdezi: talán azzal van-e összefüggésben a panasza, hogy korábban Valerianát szedett, vagy a bothasználattal erőltethette meg a kezét?

A Valerianának nincs köze a panaszaihoz. A megerőltetés azonban okozhatta az elváltozást, de számos más idegrendszeri, reumatológiai kór is állhat a háttérben. Okozhatja agyi érbetegség, ízületi gyulladás, esetleg más ideggyógyá¬szati betegség is. Csak a szakirányú vizsgálatok után lehet a pontos okot tisztázni.

Talán gyógytorna segíthet a megerőltetés okozta panaszokon. Az izomzat szinten tartása ugyanis csak ezzel lehetséges, márpedig a botok használatához a jó karizomzatra biztosan szüksége van. Amennyiben a testsúly meghaladja az ideálist, annak rendezése is javíthatja a mozgásszervi panaszokat.

Kézzsibbadás jeligére. Levélírónk pajzsmirigyműtéten és pacemaker-beültetésen esett át az elmúlt két évben. Nemrégen bal karja kezdett zsibbadni, és érzéketlenné is vált. Kérdezi, tudnék-e ajánlani egy jó gyógymódot. A bal kéz zsibbadásának oka lehet a nyaki gerinc meszesedése vagy agyi érbetegség, valamint állhat a háttérben gyulladás is. Reumatológiai, ideggyógyászati kivizsgálás mellett laboratóriumi vizsgálatot is célszerű végezni. Többek között meg kell vizsgálni, hogy van-e a szervezetben gyulladás. A vizsgálati eredmények tudatában lehet megmondani a panasz valódi okát. És mi a jó gyógymód? Annyi bizonyos, hogy a nyaki érelmeszesedéssel nem fürdőbe kell menni, hanem érgyógyászhoz, annak kezelése ugyanis gyógyszeres és esetenként műtéti.

Övsömör jeligére. Az övsömör kórokozója a herpeszvírusok közé tartozó Varicella-Zoster vírus. Van hatásos gyógyszerünk, ezek az aciklovir-tartalmú szerek. Nem árt tudni azonban, hogy a hosszan tartó aciklovir-kezelés a vírus mutációjához vezethet, és a kialakult mutáns vírusok már kevéssé lesznek érzékenyek a gyógyszerre. A visszatérő övsömör oka a gyenge immunrendszerben keresendő. Érdemes immunológiai vizsgálatot kérnie, hogy a gyenge védelmi rendszer oka kideríthető és remélhetően kezelhető is legyen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek